StoryEditor

Zaliczki dopłat bezpośrednich 2023. Czy będą wyższe i kiedy pieniądze będą na koncie?

  Do 30 czerwca br. rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Zaliczki niektórzy rolnicy otrzymywali już jesienią tego samego roku. Jak będzie wyglądała wypłata dopłat bezpośrednich w tym roku i co się zmieniło od zeszłego roku?

Zgodnie z przepisami wszystkie kraje członkowskie mają prawo wypłacać zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 50%. Są odstępstwa i wysokość można zwiększyć, ale jedynie w przypadku „sytuacji nadzwyczajnej” i należy o to zawnioskować do Komisji Europejskiej. W Polsce sytuacje nadzwyczajne w rolnictwie zdarzają się stale, w związku z tym polski rząd zawnioskował o podwyższenie kwoty wypłacanych zaliczek do 70%.

- Polska popiera propozycję zwiększenia zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich do 70 proc. i do 85 proc. w przypadku płatności II filara. Polska uważa, że uzasadnione jest zwiększenie zaliczek w 2023 roku przede wszystkim z uwagi na gwałtowny wzrost kosztów produkcji oraz zagrożenie utraty płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku zbóż wywołanymi przez rosyjską agresję – mówiła wczoraj jedna z przedstawicielek MRiRW. Podkreśliła ponadto, że w Polsce może wystąpić oprócz wymienionych problemów, również susza.

KE w takich sytuacjach wyrażała zgodę, a polscy rolnicy otrzymywali wyższe zaliczki. Jest zatem spora szansa na większy niż 50 proc. dopłat, zastrzyk gotówki już jesienią.

Kiedy można się spodziewać zaliczek dopłat bezpośrednich?

Zaliczki dopłat bezpośrednich ARiMR będzie wypłacać od 16 października do 30 listopada, z kolei od 1 grudnia powinna ruszyć wypłata pozostałej kwoty. Problem pojawia się kiedy Agencja wszczyna kontrolę w danym gospodarstwie, wówczas rolnik nie otrzymuje w ogóle zaliczki, ale dopiero pełną kwotę w kolejnej transzy (tej od grudnia).

Ten temat stanowił podstawę do sformułowania kolejnego wniosku, gdyż resort rolnictwa zaapelował aby niezależnie od prowadzonej kontroli w gospodarstwie rolnicy mogli otrzymać również zaliczki.

- Należy także umożliwić wypłatę zaliczek pomimo niezakończonych kontroli na miejscu. Obowiązujące rozwiązania są krzywdzące dla znacznej części rolników, którzy zostaną wykluczeni z zaliczek ze względu na kontrole na miejscu. Pierwsze płatności otrzymują oni dopiero po zakończeniu kontroli – mówiła przedstawicielka MRiRW.

dkol/ksz

Fot. Kolasińska

Zarejestruj się już dziś na: ekoschematy.topagrar.pl  i dowiedz się, jak skorzystać z dodatkowego dofinansowania na produkcję zwierzęcą.

Prenumeratorzy top agrar Polska oraz subskrybenci strefy Premium topagrar.pl logują się za darmoCena regularna biletu to 99 zł.

Czas składania wniosków mija nieubłaganie – data końcowa to 30 czerwiec 2023. Do tego dnia można również składać korekty żadnych konsekwencji. Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 25 lipca 2023 r. Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 02:37