Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Rolnicze emerytury będą wyższe?

Obrazek

 

Rolnicza emerytura z KRUS jest prawie dwukrotnie niższa niż z ZUS. Z rolniczych emerytur ciężko się utrzymać, tym bardziej w obecnym czasie. Pojawiła się zapowiedź podwyżek...

Dorota Kolasińska26 września 2022, 12:45

Średnia emerytura rolnicza obecnie wynosi nieco ponad 1400 zł brutto, z kolei ta „zusowska” około 2,8 tys. zł brutto. Tym bardziej w obecnym, trudnym finansowo czasie emerytom jest bardzo ciężko związać koniec z końcem.

Podczas Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi” w miniony weekend premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w zakresie wysokości rolniczych emerytur.

- Te zauważalne ubytki w emeryturach rolniczych zrekompensujemy poprzez bardzo znaczącą kwotową waloryzację wszystkich emerytur rolniczych - poinformował Mateusz Morawiecki. Pojawiły się już 13-ste i 14-ste emerytury, to jednak nadal nie wystarcza, aby dochody emerytów były satysfakcjonujące. Miejmy nadzieję, że zapowiedzi wejdą w życie i nie pozostaną jedynie obietnicą wyborczą, których słyszymy w ostatnim czasie coraz więcej.


 

Emerytura rolnicza - zasady

Jak podaje KRUS emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który spełnia łącznie następujące warunki:

  • osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny*,
  • podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników z kolei przewiduje także możliwość przyznania ubezpieczonemu rolnikowi emerytury rolniczej, jeśli do dnia 31 grudnia 2017 r. spełnił on łącznie warunki dotyczące:

  • osiągnął wiek 55 lat, jeśli jest kobietą, albo 60 lat, jeśli jest mężczyzną,
  • podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat,
  • zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

Dokumentacja wymagana przy ubieganiu się o ustalenie prawa do rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych znajduje się na stronie KRUS.

Nie musisz przekazywać gospodarstwa

Warto przy tym temacie przypomnieć, iż rolnik ubiegający się o świadczenie emerytalnie nie musi już przekazywać gospodarstwa, co często stanowiło problemy. Rada Ministrów przyjęła w kwietniu br. projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (nr w wykazie prac UD273) przedłożony przez ministra rolnictwa. Rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej (przekazywać gospodarstwa rolnego), aby otrzymywać wypłatę emerytury rolniczej w pełnej wysokości.

oprac. dkol/ksz na podst. gov.pl/krus.pl

fot. PixabayPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)