StoryEditor

Ruszył nabór na restrukturyzację małego gospodarstwa – jakie warunki musi spełnić gospodarstwo?

ARiMR uruchomiła nabór wniosków o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw. Można zgarnąć 60 tys. zł bezzwrotnej premii. Na co można wydać pieniądze i jakie są warunki przyznania pomocy?
16.05.2022., 10:05h

Dzisiaj ruszył nabór wniosków o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw. Przyjmowanie wniosków potrwa do 14 lipca br. Osoby zainteresowane uzyskanie pieniędzy muszą posiadać gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa nie może przekraczać 13 tys. euro. Można być ubezpieczonym w KRUSie i ZUSie oraz prowadzić działalność gospodarczą lub pracować na etacie. Jednym z podstawowych warunków jest uzyskanie 25% dochodów lub przychodów z działalności rolniczej.

Nie można się ubiegać o dofinansowanie na restrukturyzację małych gospodarstw, jeśli rolnik ubiegał się o pomoc w ramach mechanizmu; „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętych PROW 2007-2013, a także „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, „Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014-2020.

60 tys. zł na co?

Na restrukturyzację małego gospodarstwa można otrzymać 60 tys. zł. Pieniądze Agencja wypłaca w dwóch ratach. Większość bo, 80 proc. rolnik dostaje po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy i 20 proc.  – po poprawnej realizacji biznesplanu.

Wsparcie w całości należy przeznaczyć na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Co najmniej 80 proc. kwoty musi być wydane na środki trwałe, m.in. na: zakup nowych maszyn rolniczych, urządzeń i wyposażenia oraz na budowę, przebudowę lub remont budynków służących produkcji rolniczej; nabycie gruntów rolnych lub stad podstawowych; zakładanie sadów albo plantacji roślin wieloletnich.

Wnioski można składać od 16 maja do 14 lipca 2022 r. w oddziałach regionalnych Agencji – osobiście, przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

Oprac. dkol na podst. ARiMR

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 18:22