StoryEditor

Senat zatwierdził pomoc dla rolników z uwagi na skutki koronawirusa

Bez żadnych poprawek i jednomyślnie Senat przyjął ustawę która umożliwi wypłatę 1 miliarda 200 milionów złotych dla rolników poszkodowanych przez epidemię koronawirusa. Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta Andrzeja Dudy.
16.08.2020., 11:08h
Według szacunków resortu rolnictwa z pomocy będzie mogło skorzystać ok. 180 tys. gospodarstw, a pierwsze środki trafią do rolników jeszcze jesienią 2020 r. Szacuje się, że wsparcie na gospodarstwo wyniesie od 1 do 30 tys. zł. Maksymalna kwota pomocy to 7 tys. euro.

- W trakcie pandemii COVID-19 okazało się, że tradycyjne łańcuchy dostaw i dystrybucji żywności są zrywane, a rolnicy, podobnie jak wszystkie inne sektory, mieli poważne problemy, szczególnie w marcu i kwietniu. I stąd różnego rodzaju organizacje, a właściwie wszystkie organizacje występowały do nas o to, żebyśmy podjęli kroki dotyczące załagodzenia tej trudnej sytuacji. Sposób reagowania konsultowaliśmy z Komisją Europejską, osobiście z komisarzem Wojciechowskim, szukając rozwiązań – przedstawiał w Senacie projekt ustawy wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński.

Pieniądze nie będą pochodziły z dodatkowych unijnych funduszy, ale z realizowanego obecnie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Polska znalazła się wśród 5 krajów Unii Europejskiej, które miały jeszcze niewykorzystane środki z PROW.

Początkowo Polska zabiegała, aby móc w ten sposób spożytkować 1 miliar...
Pozostało 61% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 00:55