StoryEditor

Sytuacja w krajowym doradztwie rolniczym – rząd przedstawił raport

Dwa miliony rolników w tym roku skorzystało z usług ośrodków doradztwa rolniczego w Polsce. Ich kondycja zdaniem rządu poprawiła się i został zatrzymany wieloletni trend odchodzenia pracowników z powodu niskich pensji. 
12.12.2020., 18:12h
System doradztwa rolniczego w Polsce na charakter publiczno-prywatny. Oprócz pracowników państwowych ODR na rynku funkcjonują prywatne firmy, które zajmują się doradztwem, ale takie funkcję wykonują także częściowo Izby Rolnicze oraz branżowe związki rolnicze. W Polsce jest obecnie 3 tysiące certyfikowanych doradców rolniczych, ponad 2200 doradców rolno-środowiskowych, ponad 700 doradców przyrodniczych oraz 400 doradców leśnych.

Zdaniem rządu, który przedstawiał w Sejmie sprawozdanie z sytuacji państwowych ODR-ów ich rzeczywistość kadrowa i finansowa w tym roku znacznie się poprawiła. 


- W 2020 r. jest pierwszym rokiem kiedy obserwujemy odwróceni dotychczasowego spadku zatrudnienie w ODR. W stosunku do poprzedniego roku mamy o 200 osób zatrudnionych więcej. To bardzo ważne bo daje to możliwość jeszcze większej skali działalności – mówiła podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa Edyta Wieczorkiewicz - Dudek, wicedyrektor Departamentu Strategii, Transferu Wiedzy i Innowacji w MRiRW.

Obecnie w kraju jest zatrudnionych 3900 osób w publicznym doradztwie, z czego 200 osób w Centrum Doradztwa w Brwinowie. Zwiększenie zatrudnienia ma oc...
Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 23:52