StoryEditor

Unijna pomoc pod znakiem zapytania

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie przyznania dodatkowej nadzwyczajnej pomocy dla rolników dopiero pod koniec czerwca. Bruksela przygląda się sytuacji, ale jednocześnie przypomina, że wiele krajów jeszcze nie zdążyło wypłacić pomocy przyznanej jesienią zeszłego roku.
18.05.2016., 13:05h

Zgodnie z zapowiedziami, na wtorkowym posiedzeniu unijnej Rady Ministrów Rolnictwa w Brukseli zajęto się m.in. sprawą szkód, jakie przymrozki wyrządziły w gospodarstwach oraz uruchomieniem nadzwyczajnej pomocy dla rolników. Komisarz Hogan przedstawił pracę trwające w Komisji Europejskiej na ten temat.

– W czerwcu będą ostateczne decyzje dotyczące ewentualnego nadzwyczajnego wsparcia i innych rozwiązań, które były rozpatrywane. Stanowiska większości państw są takie, że trzeba te działania trzeba jak najszybciej podjąć. Komisarz poinformował, że trwa wypłata nadzwyczajnego wsparcia, które było przyznane jesienią ubiegłego roku. Polska wypłaci z tego tytułu prawie 250 mln zł – mówił wczoraj w Brukseli polski minister Krzysztof Jurgiel.

Polska delegacja dotychczasowe mechanizmy wsparcia rolnictwa uznała za daleko niewystarczające. Naszym zdaniem kryzys na rynkach rolnych jest bardzo głęboki i wymaga podjęcia przez Bruksele adekwatnych działań w postaci bezpośredniego wsparcia dla rolników. Fundusze na ten cel powinny pochodzić z dostępnego marginesu budżetowego lub rezerwy kryzysowej.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa komisarz Phil Hogan przyznał, że sytuacja, zwłaszcza na rynku mleka, jest bardzo zła.

– Cały czas znacząco rośnie produkcja mleka, ten wzrost przez pierwsze trzy miesiące tego roku wyniósł 5%. Ale jednocześnie przytoczę kilka danych dotyczących eksportu na Daleki Wschód, który przez pierwsze dwa miesiące tego roku wzrósł o 16%. Szczególnie jeżeli chodzi o rynek mleka i wieprzowiny – tłumaczył Hogan.

Podczas wczorajszych obrad polska delegacja złożyła jeszcze wnioski dotyczące kontynuacji zakupów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku po wyczerpaniu limitów, podwyższenia progów referencyjnych i cen interwencyjnych dla masła i odtłuszczonego mleka w proszku oraz jak najszybszego uruchomienia  dopłat do  prywatnego przechowywania wieprzowiny.  wk

Fot. Czekała

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 16:03