StoryEditor

W skupie taniej, w sklepie drożej. Kto zarabia zamiast rolnika?

W skupie taniej, w sklepie drożej. Dlaczego tak się dzieje? Czy wszystkiemu jest winny koronawirus, który zachwiał cenami na rynkach rolnych, czy może nieuczciwi pośrednicy i handlowcy, którzy wykorzystują sytuację, by zarobić?
14.05.2020., 14:05h

W skupie taniej…


Największe różnice dotyczą cen mięsa. Zarówno drób, wołowina, jak i wieprzowina odnotowały silne spadki cen w skupie. Jednak nie przekłada się to na ceny na półkach sklepowych. Wręcz przeciwnie. Od początku epidemii ceny w sklepach wzrosły, i to bardzo!

Na przełomie kwietnia i maja gwałtownie spadły ceny skupu żywca wieprzowego: w relacji tygodniowej o 7,4 proc., w miesięcznej - o 12,5 proc.

 - W sklepie ceny szybują w górę, a u rolnika w dół. Jeszcze niedawno sprzedawałem świnie po 6,50 zł za kg, dziś oferują mi tylko 4 zł. Zarabia pośrednik i sieci handlowe, a nie rolnik – pisze do nas producent świń i bydła z Dolnego Śląska.

Nieciekawie wygląda także sytuacja producentów drobiu. Alarmują oni, że ceny w skupie spadły nawet do 2 zł za kg.

Z wyliczeń analityków rynkowych wynika, że od połowy marca do końca kwietnia br. cena skupu kurcząt brojlerów spadła o około 14 proc., a w porównaniu do ceny sprzed roku o 16 proc. Zdaniem ekspertów PKO BP, ceny skupu mięsa drobiowego kształtują się na najniższym poziomie od 14 lat.

- Ponad połowa wyprodukowanego w naszym kraju drobiu jest eksportowana. W zwią...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 05:52