Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Zakaz importu 5 ukraińskich produktów rolnych do 5 państw UE. Czy to wystarczy?

Obrazek

Będzie unijna blokada importu na 5 ukraińskich produktów rolnych do 5 państw Unii Europejskich. Osiągnięcie porozumienia ogłosił w Warszawie komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jakie są szczegółowe ustalenia? 

wk28 kwietnia 2023, 16:03

- To była bardzo dobra polska inicjatywa, żeby zaproponować te rozwiązanie zakazu importowego obejmujące 5 państw, czyli Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Do tych krajów nie będzie można docelowo wwozić 5 produktów – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Janusz Wojciechowski unijny komisarz ds. rolnictwa. 

Te 5 artykułów to:

  • pszenica,
  • kukurydza,
  • rzepaku,
  • nasion słonecznika,
  • olej słonecznikowy.

Jednocześnie będzie możliwy tranzyt przez te państwa co oznacza, że Ukraina będzie miała dostęp do wszystkich rynków, które miała. Głównymi odbiorcami ukraińskiego ziarna w UE jest Hiszpania (3,5 mln t.), Holandia (1,8 mln t.) oraz Włochy (poniżej 1 mln t. ).

– Na te rynki eksport będzie się mógł odbywać bez żadnych problemów – podkreślił J. Wojciechowski.

Co z pozostałymi produktami?

Przedmiotem dyskusji między państwami członkowskimi a Komisją Europejską były także inne produkty m.in. miód choć tu nastąpił w ostatnim roku spadek importu z Ukrainy do Polski z 17 tys. t. do 11 tys. t. – Jest wrażliwa sprawa drobiu i mamy to na uwadze – kontynuował unijny komisarz.

W sprawie mleka J. Wojciechowski zauważył, że zdaniem krajowych organizacji branżowych (Polska Izba Mleka) zakaz importu ukraińskich towarów jest niepotrzebny ponieważ saldo wymiany jest na dużym plusie po polskiej stronie.

Dyskutowano także o mrożonych owocach. Ich import z Ukrainy zwiększył się z 37 tys. t. do 44 tys. t. Ale nie są to znaczące wielkości, które już w tej chwili nakazywałby jakąś interwencję. 

- Jest deklaracja Komisji Europejskiej, że wszystkie pozostały produkty, poza tymi 5 najbardziej wrażliwymi, będą analizowane i możliwe jest zastosowanie takiej klauzuli bezpieczeństwa, która jest zawarta w porozumieniu liberalizującym handel z Ukrainą. Ta procedura z mojej inicjatywy została skrócona z 6 do 3 miesięcy. Po zbadaniu wszystkich danych, które są potrzebne, żeby taką procedurę wszcząć, jest to możliwe - dodał Janusz Wojciechowski.

Jak pomagała rolnikom Komisja Europejska?

Janusz Wojciechowski unijny komisarz ds. rolnictwa szczegółowo omówił formy pomocy dla polskich rolników. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę polscy rolnicy otrzymali bądź wkrótce otrzymają łącznie ponad 5 mld zł pomocy.

Komisarz nie wykluczył także, że w przyszłości będą kolejne programy pomocowe.



Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)