Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Zamiast modernizacji jest pismo z ARiMR. Rolnicy wkurzeni!

19.09.2017

Drukuj

Zamiast modernizacji jest pismo z ARiMR. Rolnicy wkurzeni!

Artykuł dostępny

W pierwszym naborze wniosków z puli PROW 2014-2020 w tzw. obszarze „D”, czyli inwestycjach polegających przede wszystkim na zakupie maszyn i urządzeń rolniczych do oddziałów regionalnych ARiMR wpłynęło łącznie 29 764 tys wnioski. Najwięcej w województwach: mazowieckim (6 131), wielkopolskim (4 412) oraz lubelskim (2 953), a najmniej w województwie: śląskim (497), lubuskim (501) i podkarpackim (658). Jednak przeznaczona na ten nabór pula starczy tylko na 12 286 wniosków w skali całego kraju.

r e k l a m aPozostałych 17,5 tys. wnioskodawców przez długi czas karmiono obietnicami o możliwym zwiększeniu puli pieniędzy, aby więcej osób mogło skorzystać ze wsparcia. Tymczasem od kilku dni rolnicy - wnioskodawcy w ostatnim naborze - otrzymują od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pisma z informacją o odmowie przyznania pomocy „z uwagi na zaistnienie okoliczności określonych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 października 2015 roku w sprawie wysokości limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach…” To okoliczności to mówiąc wprost brak pieniędzy na dofinansowanie inwestycji wszystkim rolnikom, którzy o to wsparcie się w kwietniu 2016 roku starali.

Oczywiście na każde takie pismo rolnik może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem prezesa ARiMR, ale nie ma to najmniejszego sensu, ponieważ więcej pieniędzy na nabór wniosków z 2016 roku już nie będzie. Przypomnijmy, że jeszcze przed wakacjami ARiMR poinformowała o planowanym na I kwartał 2018 roku naborze wniosków na „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” typ operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych” na inwestycje w tzw. obszarze „D”. A zatem, kto znalazł się teraz poza pulą i dostał pismo z odmową przyznania wsparcia, ten musi szykować nowy wniosek wiosną przyszłego roku.

W tej sprawie napisał do nas jeden z mazowieckich rolników, zbulwersowany pismem z ARiMR.

– Ja osobiście dostałem odmowę ze względu na brak środków i 11 miesięczny okres oczekiwania, A w prasie lub internecie można się dowiedzieć że nabór z sektora D PROW może być w pierwszym kwartale 2018 roku. To ja się pytam czy są te pieniądze czy ich niema? I co z tymi rolnikami którzy dostali odmowy z powodu braku środków?? Mają jeszcze raz koszty ponosić?? Czy może agencja podejdzie racjonalnie do sprawy i rozliczy tych, którzy
na to oczekują. Bulwersuje mnie to, że czytam komunikaty o innych działaniach PROW, w których się potraja środki bo trzeba, przesuwa się pieniądze, by dla wszystkich starczyło. A działanie, które jest ważne, zmarginalizowano do minimum i nikt się tym nie przejmuje – napisał rolnik z Mazowsza.

I trudno nie przyznać mu racji…   bcz

Fot. Sierszeńska

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rolnicy ze stref ASF przestaną tracić pieniądze?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii