StoryEditor

Jurgiel: Zaliczki dopłat bezpośrednich od 16 października!

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel po raz pierwszy publicznie zadeklarował, że rolnicy otrzymają zaliczki dopłat bezpośrednich już od 16 października. Wysokość zaliczek ma być zwiększona do nawet 70% całej sumy.
17.08.2017., 10:08h
Szef resortu rolnictwa potwierdził, że tegoroczne zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich trafią na konta rolników już od 16 października 2017 roku. Wcześniej ministerstwo informowało, że "jest taka możliwość", "prawdopodobnie", "jest szansa". Tym razem Krzysztof Jurgiel przyznał, że termin wypłaty funduszy naprawdę jest przyspieszony.

W tym wypadku od 16 października do 30 listopada tego roku polscy rolnicy mogą otrzymać zaliczki w zwiększonej wysokości. To za sprawą decyzji Komisji Europejskiej, która umożliwia Polsce zwiększenie kwoty zaliczki płatności bezpośrednich za 2017 rok z 50 do 70%. 

Powodem takiej decyzji jest zła pogoda, która dała się we znaki nie tylko Polakom. Wcześniej Bruksela zdecydowała się wesprzeć rolników z zachodniej Europy, którzy ucierpieli z powodu suszy (więcej na ten temat TUTAJ).

Decydując się na wsparcie Hiszpanii, Portugalii, Belgii i Luksemburga Komisja zaznaczyła, że jest otwarta na propozycje z innych krajów potrzebujących pomocy.

Ministerstwo rolnictwa zaznacza jednak, że wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich w kampanii 2017 zostanie potwierdzona wydaniem stosownego rozporządzenia resortu. 

Przypomnijmy, że niedawno w wywiadzie dla top agrar Polska były już p.o. prezes ARiMR Dariusz Golec zapewniał, że Agencja jest przygotowana na wypłacanie rolnikom zaliczek na poczet dopłat za 2017 rok od 16 października, ale decyzja o ich wypłacie zależy od kierownictwa resortu rolnictwa. Wszystko wskazuje więc na to, że taka decyzja w MRiRW zapadła i zaliczki będą wypłacone jesienią.
al

CZYTAJ TAKŻE:

Dopłaty 2017: będą zaliczki czy nie?

Dopłaty 2017: System informatyczny ARiMR pod kontrolą

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:16