StoryEditor

Na wielkanocnym stole – konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich oraz gastronomii z Wielkopolski (komunikat Instytutu Skrzynki z dnia 15.02.2024 r.)

Instytut Skrzynki, organizator cyklu regionalnych konkursów kulinarnych, zaprasza koła gospodyń wiejskich, lokalnych producentów oraz podmioty gastronomiczne, a także uczniów szkół gastronomicznych do udziału w kolejnej odsłonie konkursu „Na wielkanocnym stole 2024”. Przedmiotem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych potraw i wypieków w kategoriach: potrawy mięsne (w tym mięsne pasztety z dziczyzny, wieprzowiny, wołowiny, drobiu, jagnięciny, królików, szynki, wędliny itp.) oraz wielkanocne wypieki (m.in. serniki, mazurki, baby).
19.02.2024., 15:00h

Na laureatów w każdej z kategorii czekają nagrody: Grand Prix w wysokości 500 zł, oraz za 1, 2 i 3.  piwo z rzemieślniczego Browaru Szreniawa, vouchery na wydarzenia w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego  w Szreniawie oraz zestawy upominków od powiatu poznańskiego.

Produkty z powiatu poznańskiego będą także walczyć o tytuł "Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2024".

Aby wziąć udział w konkursie należy do 20 marca 2024 r. przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy wraz z recepturą zgłaszanej potrawy lub wypieku – każdy uczestnik może zgłosić max. 3 produkty z kategorii mięsnej oraz 3 w kategorii wielkanocnych wypieków. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie www.smakipowiatupoznanskiego.pl.

Zgłaszane przysmaki, wraz z oryginałem formularza należy dostarczyć w niedzielę, 24 marca br. do pałacu na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (ul. Dworcowa 5), gdzie, już tradycyjnie, podczas Jarmarku Wielkanocnego, odbywa się  konkursowa  degustacja oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom. Organizatorzy dopuszczają też dostarczanie zgłoszeń drogą pocztową czy kurierską, wysłane na adres muzeum.

Organizatorem konkursu i sponsorem nagród finansowych jest samorządowa instytucja kultury, Instytut Skrzynki - Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Współorganizatorem Konkursu jest Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Konkurs odbywa się przy współpracy:  Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy, Stowarzyszenia Slow Food Wielkopolska, Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku z siedzibą w Poznaniu, Sieci Culinary Heritage Europe, Stowarzyszenia Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, TOP AGRAR Polska, Stowarzyszenia - Lokalna Grupa Działania "Źródło" oraz Browaru Szreniawa.

Konkurs odbywa się pod Honorowym Patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.

 

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie:

https://instytutskrzynki.pl/wydarzenia/konkurs/regionalny-konkurs-kulinarny-na-wielkanocnym-stole-2024/

 

Przygotował: Instytut Skrzynki

image
FOTO:
Katarzyna Sierszeńska
Autor Artykułu:Katarzyna Sierszeńska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 15:33