StoryEditor

Jazda po piwie bezalkoholowym – czy jest bezpieczna?

Piwa bezalkoholowe są niezwykle modne. Wiele osób wybiera je zamiast napojów z procentami. Wiele osób zastanawia się jednocześnie, czy po ich wypiciu może prowadzić samochód?
28.06.2024., 12:00h

Spis treści:

Kary za jazdę po alkoholu

Ile czasu potrzeba na wytrzeźwienie?

Piwo bezalkoholowe

Czy po piwie 0% można prowadzić?

Piwo bezalkoholowe a jazda autem

Kary za jazdę po alkoholu

Piłeś? Nie jedź! Nie prowadź samochodu. A co, jeśli pod uwagę weźmiemy piwo bezalkoholowe? Czy może ono sprawić, że przy dmuchaniu w policyjny „balonik” organy ścigania stwierdzą, że kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu? Według polskiego prawa, kierowca pojazdu nie może mieć więcej niż 0,2 promila alkoholu we krwi. Pomiędzy 0,2 a 0,5 promila mamy do czynienia z wykroczeniem, za co grozi:

  • utrata prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 6 miesięcy lub dłużej (do 3 lat), 
  • grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł), 
  • kara pozbawienia wolności do 30 dni, 
  • 15 punktów karnych. 

Gdy w wydychanym powietrzu znajduje się ponad 0,25 mg/l alkoholu, czyli więcej niż 0,5 promila, kierowca popełnia przestępstwo i grozi mu:

  • zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata,
  • kara grzywny uzależniona od dochodów,
  • pozbawienie wolności do lat 3, 
  • grzywna od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej; 
  • 15 punktów karnych. 

Ile czasu potrzeba na wytrzeźwienie?

Wszystko zależy od wieku, płci, wagi ciała, najedzenia, rodzaju alkoholu spożytego i jego ilości, indywidualnej sprawności procesów metabolicznych, zmęczenia, stanu zdrowia, a nawet stresu! Niełatwo więc oszacować czas, jaki czas będzie potrzebny do rozkładu alkoholu w organizmie. Przyjmuje się jednak, że średnio metabolizujemy 0,2 promila na godzinę. Aby pozbyć się 2 promili, potrzebujemy aż 10 godzin.

{embed_photo_100}449320{/embed_photo_100}

Piwo bezalkoholowe

W polskich sklepach znajdziemy sporo rodzajów piw bezalkoholowych. Można mówić o swoistej modzie na tego typu napoje. Ma to związek z powolnym odchodzeniem wielu Polaków od picia alkoholu – ze względu na zdrowie i lepszą wydolność organizmu. Każdy powód jest dobry, aby ograniczyć spożycie napojów wyskokowych! Powstaje pytanie – czy piwa 0% są bezpieczne dla kierowców? Piwo bezalkoholowe – radlery, lagery, piwa owocowe – według prawa polskiego to napój zawierający mniej niż 0,5% alkoholu.

Przeczytaj także: Od lipca te auta będą musiały mieć nowe wyposażenie!

Czy po piwie 0% można prowadzić?

Można, takie piwo jest bezpieczne dla kierowców. Jednak zdarza się, że po wypiciu piwa bezalkoholowego alkomat pokaże niewielkie stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu –  jeśli na przykład dmuchniemy od razu po wypiciu takiego napoju. Warto zatem odczekać kwadrans, zanim wsiądziemy za przysłowiowe kółko po bezalkoholowym piwie. Należy upewnić się, czy na pewno na etykiecie nie ma informacji o występowaniu śladowych ilości alkoholu w produkcie.

image
Piwo bezalkoholowe a prowadzenie
FOTO: Envato Elements

Piwo bezalkoholowe a jazda autem

Są osoby, które po wypiciu piwa bezalkoholowego odczuwają lekkie upojenie i nie mają stuprocentowej koncentracji. Wtedy należy zachować rozsądek. Umiar też jest wskazany – ilość może mieć znaczenie. Nie należy spożywać piwa bezalkoholowego, gdy już prowadzimy auto. Taka sytuacja może zaburzyć nasz ogląd drogi, a ewentualne badanie alkomatem może wykazać obecność alkoholu w organizmie.

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. lipiec 2024 21:52