StoryEditor

Raport IGC: długo wyczekiwane dane o nadchodzącym sezonie 2022/23

Kwietniowy raport Międzynarodowej Rady Zbożowej przynosi pierwsze szacunki zbiorów zbóż i soi na nadchodzący sezon. Jak będzie wyglądały zbiory, konsumpcja i zapasy w sezonie 2022/23 zdaniem ekspertów IGC.
27.04.2022., 11:04h

Zboża

Zdaniem ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej dzięki wzrostom szacunków zbiorów kukurydzy w Brazylii, prognoza światowej produkcji zbóż ogółem na sezon 2021/22 wzrasta do 2 mld 287 mln ton, o 3% rok do roku.  O 45 mln ton w skali roku rośnie także globalna konsumpcja zbóż, która ma wynieść 2 mld 281 mln t, a więc nieznacznie niej od produkcji, co skutkuje zwiększeniem zapasów zbóż na koniec bieżącego sezonu o 7 mln t, do 608 mln ton. Jest to także efektem kumulacji zapasów ubiegłorocznych zbóż na Ukrainie.

Kwietniowy raport IGC zawiera pierwszy pełny zestaw prognoz podaży i popytu na zboża na sezon 2022/23, na które rynki, z uwagi na konflikt w regionie Morza Czarnego, szczególnie wyczekiwały. I właśnie z uwagi na napaść Rosji na Ukrainę eksperci Rady nadchodzące zbiory zbóż oceniają na niższym od aktualnego poziomie 2 mld 275 mln ton. Przewiduje się, że w sezonie 2022/23 redukcję zbiorów dla kukurydzy (–13 mln t), sorgo (–2 mln t) i pszenicy (–1 mln t), za to wzrosty zbirów jęczmienia (+2 mln t) i owsa (+2 mln t). 

Jednak konsumpcja zbóż dalej rośnie. W nadchodzącym sezonie pomimo prognoz wolniejszego niż pr...

Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 04:22