StoryEditor

Mniej zbóż trafi do przemysłu

Efektem ciągłych wzrostów zapotrzebowania na cele paszowe i konsumpcyjne są ostatnie spadki wykorzystania zbóż w przemyśle.
18.03.2021., 10:03h

Globalne zużycie pszenicy w tym sezonie wzrasta o 29 mln t w porównaniu do roku ubiegłego i wynosząc 775,9 mln t o 2,5 mln t, według szacunków USDA przewyższy nawet tegoroczne zbiory.

Z całkowitej zużytej na świecie ilości 2,22 mld t, aż 45% zbóż zostanie wykorzystane na cele paszowe, a na konsumpcję globalnie przeznaczymy jedną trzecią.  


Chociaż w ubiegłym sezonie w przemyśle zużyto zbóż zużyto nieznacznie więcej to, na bieżący rok gospodarczy prognozy zakładają zużycie 358 mln t. Przemysłowe wykorzystanie zbóż na świecie w sezonie 2020/21, zdaniem Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), w ciągu dwóch ostatnich lat spadnie o 10 mln t.

Z tej puli ponad połowa, bo 180 mln t zostanie przerobione na etanol. Będzie to ilość o 11 mln t mniejsza od wyników z  sezonu 2018/19. Do produkcji skrobi tym razem zużyjemy na świecie 142 mln t, o 2 mln t więcej. Stałe do 7 lat jest natomiast wykorzystanie zbóż do produkcji słodu. Corocznie na całym świecie w browarnictwie przetwarza się 36 mln t zbóż łącznie.

oprac. Juliusz Urban, fot. Bioagra SA

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 22:49