StoryEditor

Czy koszty produkcji mleka zjedzą zyski rolników? Perspektywy dla rynku mleka

Sektor produkcji mleka boryka się z wieloma problemami, z których aktualnie największy to obawa o stałe dostawy energii i wzrost jej kosztów. Trwa debata, czy Wspólna Polityka Rolna powinna iść w kierunku wsparcia małych i średnich czy dużych gospodarstw mlecznych. Te i wiele innych tematów poruszyli goście FSM w Białymstoku. 
04.10.2022., 15:10h

Wiele problemów sektora mleczarskiego

Tak jak wiele branż, również sektor mleka w ostatnim czasie zalewały fale problemów. Mieliśmy Brexit, pandemię COVID-19, trwa wojna w Ukrainie. Postępują też zmiany klimatyczne, które w tym roku przyniosły rekordowe susze w Europie Zachodniej. Do tego polityka dążąca coraz bardziej do zrównoważonej produkcji.

– W ramach reformy, która została wynegocjowana w 2021 r., a teraz przekłada się na plany strategiczne, przyjmowane przez poszczególne kraje, znajdują się liczne elementy wsparcia rolników i producentów mleka. Polska jest dobrym przykładem, bo po negocjacjach z puli ok. 25 mld euro otrzyma na lata 2023–2027 wsparcie hodowli, w tym dużej części bydła mlecznego w wysokości ponad 3,5 mld euro, z czego na dobrostan 1,7 mld euro – zapowiadał Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa podczas Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Białymstoku.

Janusz Wojciechowski, KE

Jak uzupełniał Henryk Kowalczyk, szef resortu rolnictwa, Polska jest jednym z 7 krajów, które jako pierwsze uzyskały akceptację Krajowego Planu Strategicznego (KPS).
– Jesteśmy na etapie przygotowywania legislacji wprowadzającej...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 14:28