StoryEditor

Największe i najlepsze spółdzielnie mleczarskie w Polsce

  Podczas Mleko-Expo w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie uhonorowano najlepsze i największe spółdzielnie mleczarskie w kraju. Które znalazły się na liście 10 najlepszych?
17.11.2022., 14:11h

Podczas Targów Mleko Expo, które od kilkunastu już lat odbywają się systematycznie wybierane są najlepsze i największe spółdzielnie w kraju.

Prezesi spółdzielni przyjęli statuetki i puchary z rąk ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Wśród zdobywców trzech pierwszych miejsc w trzech kategoriach znalazły się: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska (OSM) Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem, OSM w Giżycku, w Łowiczu, w Kole i w Krasnymstawie.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie z kolei otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Za zachowanie tradycji przy produkcji wyrobów”. Puchar wręczył Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odebrał go Teresa Jędraszek – Prezes Zarządu OSM w Głuchowie.

Największe i najlepsze spółdzielnie mleczarskie uhonorowane nagrodą Prezesa ARiMR:

I miejsce: Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem

II miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku

III miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu

IV miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowej

V miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu

VI miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu

VII miejsce: Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu

VIII miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole

IX miejsce: Spółdzielczy Związek Grup Producentów Rolnych LAZUR w Nowych Skalmierzycach

X miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku

Sytuacja na rynku mleka

Miniony rok był dla branży mleczarskiej trudny, ze względu na rosnące koszty produkcji, jednak mleczarnie płaciły rolnikom znacznie więcej niż w ubiegłych latach. Niestety tę drugą grupę także dotknęła seria podwyżek kosztów wytwarzania produktu.

– Choć nie wszystko można przewidzieć, sytuacja na polskim i światowym rynku stwarza powody do optymizmu dla producentów z sektora mleczarskiego, a zachwiania cen, jeśli występują, są tymczasowe – powiedział Henryk Kowalczyk.

Podczas konferencji prasowej wicepremier Kowalczyk odniósł się również do zagadnień takich jak ustawa o przewadze kontraktowej a prawo spółdzielcze, ceny gazu dla rolnictwa oraz wsparcie na rozwój przetwórstwa w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

 

oprac. dkol na podst. ARiMR/KZSM/MRiRW
Fot. MRiRW

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 08:06