StoryEditor

Pomoc na rynku mleka z rezerwy kryzysowej UE nie dla polskiego sektora

Podczas wczorajszej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH Janusz Wojciechowski komisarz ds. rolnictwa powiedział, że w rezerwie kryzysowej pozostało 250 mln euro do rozdysponowania. Była mała nadzieja na pomoc dla sektora mleczarskiego. Pomoc będzie, ale polscy producenci jej nie otrzymają... Kto otrzyma i dlaczego?
31.05.2023., 13:05h

Całkowita rezerwa kryzysowa przeznaczona na rolnictwo w UE wynosi 450 mln euro na rok. Wykorzystano już 44 mln euro na grypę ptaków (17 mln euro w dla Polski, 27 mln euro dla Włoch), 56 mln euro dla trzech państw szczególnie poszkodowanych w związku z wojną w Ukrainie (Polska, Rumunia i Bułgaria), 100 mln euro (trwa analiza, ale pomoc ma być przeznaczona dla 5 poszkodowanych państw unijnych napływem zbóż z Ukrainy).

– Dzisiejsza dyskusja przybliżyła nas do pewności, że nie będzie kwestionowania rezerwy 100 mln euro dla 5 krajów. Myślę, że dzisiejsze wyjaśnienia, że te kraje są tak bardzo dotknięte importem, że to chyba przekonało państwa członkowskie, że to jest uczciwe postawienie sprawy, że to słuszne i sprawiedliwe kryterium. Więc sądzę, że nie ma przeszkód aby poddać tę kwestię głosowaniu w procedurze komitetowej i ta rezerwa powinna trafić do rolników – mówił komisarz Wojciechowski i dodał, że informacja o pozostałej do rozdysponowania kwocie z rezerwy, która ma trafić do innych poszkodowanych państw ułatwi decyzję w tej kwestii i być może już nie pojawią się głosy sprzeciwu w sprawie podziału czy przeznaczenia wspólnej rezerwy na ten cel. ...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 13:27