StoryEditor

Ryzyko utraty ukraińskiego rynku dla polskiego mleka rośnie. Branża mleczarska apeluje do ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy

Wraz z rosnącym napięciem na polsko-ukraińskiej granicy w związku z rolniczymi protestami wzrasta również ryzyko utraty tamtejszego rynku dla produktów mleczarskich. Mówiło się o tym od dawna, że branża mleczarska może oberwać rykoszetem w sytuacji wprowadzenia blokad na innych rynkach. Czy Ukraina zastosuje wobec Polski zasadę "oko za oko, ząb za ząb"?
20.02.2024., 14:04h

Polskie mleczarstwo może oberwać rykoszetem zamknięcia polskiej granicy na ukraińskie zboże. Polska Izba Mleka oraz Związek Przedsiębiorstw Mlecznych Ukrainy rozumiejąc powód protestów polskich rolników skierowały wspólne oświadczenie do ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy, w którym zwracają uwagę, aby podczas prowadzonych rozmów na temat sytuacji na granicy i poszukując rozwiązania tego wyjątkowego problemu, pamiętali o producentach mleka i przetwórcach.

Utrata ukraińskiego rynku dla polskich produktów mleczarskich

- Utrata ukraińskiego rynku skończyć się może dla wielu naszych spółdzielni i rolników dramatycznymi skutkami. Podobnie, jak dla ukraińskich importerów i konsumentów, którzy cenią i oczekują polskich produktów mleczarskich w ukraińskich sklepach. W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej po obu stronach granicy pojawiły się informacje o planowanym zamknięciu ukraińskiego rynku dla polskich produktów mleczarskich. Dodatkowo ukraińskie sieci handlowe wysłały do polskich przetwórców mleka maile z niepokojącymi informacjami wskazującymi na ryzyko administracyjnego zamknięcia dostępu do rynku UA dla naszych produktów. Polska jest dziś dużym eksporterem na ukraiński rynek produktów mleczarskich i mimo trudności z przekraczaniem granicy, sprzedajemy tam duże ilości serów, jogurtów i innych przetworów mleczarskich – podaje Polska Izba Mleka.

Jak podaje KOWR przychody uzyskane z eksportu rolno-spożywczego na rynek Ukrainy w okresie jedenastu miesięcy 2023 r. wyniosły 952 mln EUR, co oznaczało wzrost o 10% r/r.

Całkowity eksport produktów mlecznych za 11 miesięcy 2023 r. na rynki krajów trzecich wyniósł 1 mld euro, w ekwiwalencie 514 tys. ton. Do Ukrainy sprzedawano przede wszystkim sery i twarogi. W okresie styczeń-listopad wyeksportowano te produkty o wartości 79 mln euro, w ekwiwalencie 15 tys. ton.

Poniżej publikujemy treść oświadczenia

"Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy i Polska Izba Mleka, zaniepokojone napiętą sytuacją na granicy Ukrainy i Polski, która utrudnia handel zagraniczny produktami mleczarskimi obu krajów, deklarują swoje poparcie dla rozpoczęcia negocjacji między naszymi rządami w celu rozwiązania tej sytuacji w drodze negocjacji i odpowiednich umów.

W tym tygodniu będą kontynuowane rozmowy w tej sprawie pomiędzy Ministrem Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy, Mykolą Solskyi, a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesławem Siekierskim.

My, przedstawiciele przemysłu mleczarskiego obu krajów, prosimy o wzięcie pod uwagę wspólnego stanowiska naszych organizacji branżowych reprezentujących interesy firm mleczarskich.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z trudności, z jakimi borykają się zarówno ukraińscy rolnicy, zmuszeni do pracy w strefie działań wojennych, jak i polscy rolnicy, którzy znajdują się pod ciągłą presją nadmiernie wysokich wymogów środowiskowych i innych restrykcyjnych wymogów nałożonych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w ostatnich latach. Wiemy również, że polscy rolnicy są pod presją niskich cen produktów rolnych.

Skargi na nadmierną podaż ukraińskich produktów mlecznych na polski rynek są całkowicie nieuzasadnione, ponieważ, podobnie jak w poprzednich latach, polski eksport produktów mlecznych na Ukrainę jest pięciokrotnie wyższy niż ukraiński eksport produktów mlecznych do Polski. Kwestia handlu produktami mleczarskimi była już omawiana przez rządy obu krajów w ubiegłym roku. Postanowiono usunąć produkty mleczne z list ograniczeń handlowych. Od tego czasu bilans handlu produktami mleczarskimi pozostał praktycznie niezmieniony, a ogólna sytuacja stała się bardziej dotkliwa.

Apelujemy do rządów Ukrainy i Polski o uwzględnienie specyfiki handlu produktami mleczarskimi między naszymi krajami. Pragnieniem zarówno ukraińskich, jak i polskich producentów mleka jest przywrócenie niezakłóconej wymiany handlowej, nad którą oba kraje pracowały od lat. Będzie to w interesie przemysłu mleczarskiego zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce."

Pod oświadczeniem podpisało się Stowarzyszenie Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy oraz Polska Izba Mleka.

oprac. dkol na podst. PIM

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 10:41