StoryEditor

Ukraina eksportuje mleko skondensowane do UE

Eksport ukraińskiego mleka do UE nabiera tempa, z pierwszą partią produktów już dostępną w Niemczech i Polsce. Polskie mleczarnie muszą zmierzyć się z rosnącą konkurencją. Jaka to skala?
14.05.2024., 12:31h

W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczące zmiany na rynku mleczarskim w Europie. Jednym z nowych graczy, który zyskuje na znaczeniu, jest Ukraina. Pervomaiskyi MKK, czołowy ukraiński producent mleka skondensowanego, rozpoczął eksport swoich produktów do Unii Europejskiej. Dla polskich rolników i mleczarzy, którzy od lat budują pozycję na rynku, może to stanowić nowe wyzwanie konkurencyjne.

Integracja z rynkiem europejskim

Ukraina, dzięki podpisaniu memorandum z Europejskim Stowarzyszeniem Mleczarskim (EDA), otworzyła sobie drogę do współpracy z krajami Unii Europejskiej. Współpraca ta ma na celu integrację ukraińskiego sektora mleczarskiego z europejskim przemysłem mleczarskim. Dla polskiego sektora mleczarskiego może to oznaczać konieczność przygotowania się na zwiększoną konkurencję, zwłaszcza że ukraińskie produkty są konkurencyjne cenowo.

Zobacz też: Ostrożnie z optymizmem na rynku mleka. Wywiad z prezesem ZPPM

Jak zaznaczył sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarskiego (EDA) Aleksandr Anton, około 50% ukraińskich firm mleczarskich eksportuje produkty mleczne do Europy, 58 firm eksportuje swoją produkcję do Szwajcarii, a niektóre podpisały umowy z Chinami. 

- Podpisane memorandum uwolni Ukrainę od przeszkód i umożliwi jej eksport jeszcze większej ilości produktów do UE. Z naszej strony, na podstawie wolnej umowy, będziemy wspierać integrację Ukrainy z rynkiem europejskim bez kwot, bez granic i bez ceł, co jest bardzo ważne – powiedział Anton.

Zwiększony eksport i preferencje konsumenckie

Ukraiński producent mleka skoncentrowanego po otrzymaniu pozwolenia na eksport do UE w listopadzie 2023 roku rozpoczął intensywne negocjacje z potencjalnymi klientami.

- Działamy nie tylko w Ukrainie, ale także eksportujemy wiele produktów za granicę. Pervomaiskyi MKK niedawno otrzymał europejską tablicę rejestracyjną, więc nasze produkty są już dostępne w Europie – powiedział w wywiadzie Andrii Tabalov, współwłaściciel Pervomaiskyi MKK.

Już w pierwszym kwartale 2024 roku Pervomaiskyi MKK wysłał 100 ton produktów mlecznych, głównie do Niemiec i Polski. Zauważono, że konsumenci europejscy preferują produkty w formacie doy-pack, co może wpłynąć na strategie marketingowe i dystrybucyjne polskich producentów.

Jak wynika z ukraińskich danych statystycznych Stowarzyszenia Producentów Mleka, w kwietniu 2024 roku Ukraina wyeksportowała 10,42 tys. ton produktów mlecznych o wartości 21 mln dolarów, co stanowi 18-procentowy wzrost naturalny w stosunku do marca bieżącego roku. Tymczasem w stosunku do kwietnia 2023 roku ten wzrost eksportu stanowi 35%.

Możliwe konsekwencje dla polskiego rynku

Polski rolnik i mleczarz muszą być świadomi, że zwiększona obecność ukraińskiego mleka na rynku europejskim może wpłynąć na lokalne ceny i popyt. Jest to szczególnie istotne w kontekście negocjacji ukraińskiego producenta z krajami takimi jak Bułgaria, Francja, Włochy, Rumunia i Holandia, które mogą stać się nowymi rynkami zbytu dla ukraińskiego mleka.

- Ukraińskie produkty mleczne są interesujące i konkurencyjne na rynku europejskim, więc jesteśmy bardzo aktywni w negocjacjach, aby wejść na nowe rynki i przedstawić nasze produkty europejskim konsumentom – zaznaczył Andrii Tabalov.

Co to oznacza dla polskiej branży mleczarskiej?

image

Producenci mleka największymi beneficjentami wejścia do UE

Dla polskiego sektora mleczarskiego ważne jest, aby nie tylko śledzić rozwój sytuacji, ale także dostosowywać swoje strategie produkcji i marketingu. Rozwój ukraińskiego eksportu mleka do UE może być zarówno wyzwaniem, jak i impulsem do innowacji i poszukiwania nowych rynków zbytu. Warto również zwrócić uwagę na standardy i wymagania, które ukraiński sektor mleczarski musi spełnić, aby utrzymać się na rynku europejskim, co może być wskazówką dla polskich producentów w dążeniu do utrzymania wysokiej jakości swoich produktów.

Mkh na podst. AgroPortal.ua, latifundist.com

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 17:05