StoryEditor

Czy będą wyższe ceny interwencyjnego skupu mleka?

Zdaniem ministerstwa rolnictwa, w Unii Europejskiej trzeba jak najszybciej wrócić do debaty na temat urealnienia interwencyjnych cen skup mleka, które były ustalone wiele lat temu i nie znajdują obecnie uzasadnienia.
09.04.2024., 12:02h

Wysokie koszty produkcji mleka

Sprawą sytuacji na rynku mleka zainteresował się poseł Daniel Milewski z Prawa i Sprawiedliwości, który zauważył, że koszty produkcji mleka osiągnęły bardzo wysoki poziom w związku z pandemią COVID-19 i wojną na Ukrainie. Tymczasem ceny interwencyjnego skupu mleka ustalone w unijnych przepisach są za niskie i nie przystają do rzeczywistości ponieważ za masło wynoszą 221,75 EUR/100 kg, a za OMP 169,80 EUR/100 kg. Tymczasem w Polsce pod koniec marca wg MRiRW za masło płacono 482 EUR/100 kg, a za OMP 257 EUR/100 kg.

Różnice są więc kolosalne, bo ceny interwencyjne były ustalane w zupełnie innych warunkach rynkowych, gdzie koszty produkcji nie były aż tak wysokie, a pozyskanie surowca nie było obwarowane tyloma wymogami. Mimo to Komisja Europejska konsekwentnie odmawia podniesienia tych cen. Czy istnieje szansa, by urealnić ceny mleka w skupie interwencyjnym- pyta poseł w interpelacji skierowanej do ministra rolnictwa.

Co o interwencji sądzi komisarz Wojciechowski?

W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa przypomniało, że w 2023 r., podobnie jak w latach wcześniejszych, ministerstwo rolnictwa kilkukrotnie zwracało się zarówno na forum Rady UE, jak i bezpośrednio do unijnego komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, o zaplanowanie procesu legislacyjnego, którego celem byłoby uaktualnienie cen interwencyjnych, nie spotkało się to jednak z poparciem na forum unijnym.

image

Perspektywy na rynku mleka: czy gospodarstwa powinny się dalej rozwijać?

Z relacji MRiRW wynika, że zdaniem komisarza interwencja publiczna powinna pozostać mechanizmem siatki bezpieczeństwa, gwarantującym skup publiczny artykułów rolnych jedynie w wyjątkowych okolicznościach, czyli w sytuacjach największych spadków ich cen.

Dlatego ceny interwencyjne nie powinny być ustawione na wyższych poziomach niż obecnie, aby nie powodować produkcji na „interwencję”, co nie tylko zaburza rynek, ale angażuje unijny budżet najpierw w skup, a następnie w zagospodarowanie zgromadzonych w ten sposób zapasów interwencyjnych.

MRiRW: jak najszybciej wrócić do debaty

W opinii MRiRW, wydarzenia ostatnich dwóch lat związane z wybuchem wojny u granic Unii Europejskiej oraz spowodowanym nią globalnym zagrożeniem bezpieczeństwa żywnościowego powinny skłonić państwa członkowskie do powrotu do przedmiotowej debaty.

Przedstawiciele MRiRW podkreślają na forum UE, że zmiana poziomu cen interwencyjnych wymaga czasochłonnej procedury decyzyjnej, dlatego dyskusja w tym zakresie powinna zostać uruchomiona jak najszybciej – napisał minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 13:29