StoryEditor

XXIV Konferencja Mleczarska IFCN 2023: wysokie koszty energii i ich wpływ na przemysł mleczarski

Kryzys energetyczny i związane z nim wyzwania – tym zagadnieniom poświęcona była tegoroczna konferencja IFCN, która odbyła się w Rydze w dniach 10-13 czerwca 2023 r. jako wydarzenie hybrydowe gromadzące ponad 210 ekspertów z branży mleczarskiej z ponad 60 krajów. 
19.06.2023., 11:06h

Dochód 1 miliarda ludzi na całym świecie jest bezpośrednio lub pośrednio związany z sektorem mleczarskim. Dlatego każde globalne wydarzenie, które negatywnie wpływa na przemysł mleczarski, wpłynie na źródła utrzymania wielu gospodarstw domowych na całym świecie.

Inwazja na Ukrainę spowodowała zakłócenia w łańcuchu dostaw energii i wiele krajów zostało zmuszonych do alternatyw. Ale to nie jedyny problem – zakłócenia spowodowały olbrzymi wzrost cen energii, co natychmiast przełożyło się na niższą dostępność coraz droższych nawozów. Na to nałożyły się spadki rekordowo wysokich na początku roku cen mleka.

W 2022 r. odnotowano najniższy w historii wzrost światowej produkcji mleka – o 0,4% (zamiast zakładanych 2,5%). Jak będzie w tyk roku, kiedy wielu hodowców bydła mlecznego stoi na granicy rentowności? Jak kierować sektorem mleka w różnych regionach świata, by w przyszłości zapewnić zrównoważoną pulę mleka?

Wyzwania lokalne

Prelegenci konferencji IFCN byli zgodni – nie będzie jednego uniwersalnego rozwiązania dla świata mleczarskiego; wszystko zależy od regionu i sytuacji geopolitycznej.

W krajach bardziej rozwiniętych wyzwania sektora są przede wszystkim polityczne (dobrostan zwierząt lub regulacje środowiskowe), ale również brak siły roboczej, następców i ziemi. Mniej rozwinięte regiony borykają się głównie z niepewnymi warunkami gospodarczymi i politycznymi, a dodatkowo brakuje im infrastruktury, takiej jak drogi, energia i woda, które powinni zapewnić decydenci.

Jaka będzie przyszłość mleczarstwa?

Poseł do Parlamentu Łotwy, Jānis Grasbergs, podkreślił, że Łotwa ma najniższą cenę mleka w Europie (jedną czwartą poniżej średniej europejskiej). Mimo to łotewski sektor  mleczarski rozwija się – wkracza zaawansowane rolnictwo, a także nowe formy działalności i usług.

Ponadto uczestnicy debaty podkreślali znaczenie zrównoważonego rozwoju, wydajności zwierząt i i przystępności cenowej jako zasadniczych aspektów, które należy wziąć pod uwagę rozwijając przemysł mleczarski.

Aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom, potrzebne są dane, tworzenie sieci kontaktów i odpowiednie strategie. Sektor musi pozostać otwarty na zmiany i elastyczny. Hodowcy bydła mlecznego będą również musieli ustalić priorytety, by radzić sobie z poszczególnymi kwestiami, myśląc globalnie, ale działając lokalnie, ponieważ różne regiony wymagają różnych rozwiązań.

 mw
Fit. Envato Elements

Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 05:21