Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>

Rząd wycofuje się z kontrowersyjnych zmian do ustawy o biopaliwach

Obrazek

Rząd wycofał się z kontrowersyjnych zmian do ustawy o biopaliwach, które według rolników i firm przetwórczych groziła ograniczeniem zapotrzebowania na rzepak o milion ton rocznie. A to doprowadziło by do załamania całego rynku.  W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy, kolejne niebawem.

wk14 września 2022, 16:00

W Komisji Sejmowej odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Ustawa ta reguluje kwestie zapewnienia minimalnego udziału odnawialnych źródeł energii w transporcie. Określa to Narodowy Cel Wskaźnikowy, do którego realizacji są zobowiązani producenci i importerzy paliw.

Co proponuje rząd?

Tymczasem w rządowej nowelizacji znalazł się zapis dotyczący m.in. obniżenia poziomu realizacji NCW do poziomu 60 %.

- Wprowadzane zmiany mają na celu ustabilizowanie sytuacji na krajowym rynku paliwowym i biopaliwowym i ograniczenie dalszego wzrostu cen – tłumaczył posłom Piotr Dziadzio wiceminister klimatu i środowiska, którego zdaniem zmiany są efektem agresji Rosji na Ukrainę.

Opozycja ostro krytykuje projekt nowelizacji ustawy

Opozycja oraz obecni w Sejmie rolnicy od razy zwrócili uwagę, że propozycja rządu doprowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na nasiona rzepaku o 1 mln t.

- Jest to uderzenie w rolnictwo. Niektórzy rolnicy mówią, że jest to druga Piątka Kaczyńskiego. Dzisiaj rolnicy już zasiali rzepak i w przyszłym roku okaże się, że przemysł potrzebuje milion ton mniej rzepaku. Jak można takie rzeczy robić. W takiej wersji ta ustawa jest nie do przyjęcia – pytał poseł Mieczysław Kasprzak z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Ta ustawa jest pisana pod najmocniejsze ogniwo na rynku, czyli pod Orlen, Lotos i dużych producentów. Ta ustawa nie nadaje się do drugiego czytania. Rolnicy jako najsłabsze ogniwo muszą być chronieni, bo muszą mieć dywersyfikację dochodu – mówił poseł Jarosław Sachajko.

Podczas dyskusji zwracano uwagę, że nie można wszystkiego tłumaczyć agresją Rosji na Ukrainę. Także posłowie partii rządzącej dopytywali o sens nowelizacji ustawy o biopaliwach.

– Czytając uzasadnienie nie byłem w stanie się dowiedzieć o co chodzi, po co to jest, jaki jest cel tego projektu  – dopytywał poseł Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości.

Głos rolników w Sejmie

- Z satysfakcją wysłuchałem głosów posłów, którzy bardzo krytycznie do projektu tej ustawy podchodzą, bo ona rzeczywiście środowisko rolnicze zbulwersowała. Ja nie wiem dla kogo ona była procedowana, ale wiem przeciwko komu były. Na pewno były przeciwko rolnikom – powiedział Juliusz Młodecki prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Rolnicy przypomnieli, że w rym roku zebrali 3,8 mln ton rzepaku, co jest rekordowym wynikiem. Od wielu lat 1,1 mln t  jest zagospodarowane na cele spożywcze, a reszta powinna iść na biopaliwa. Jednocześnie decyzja o ustawie, która ogranicza zapotrzebowanie na nasiona, została podjęta w czasie kiedy rolnicy podejmowali decyzję o sianiu rzepaku. Wywołało to ogromne zaniepokojenie gospodarzy.

– Tego się nie da naprawić, albo zasiejesz w sierpniu, albo nie zasiejesz wcale. To nie jest produkcja gwoździ – kontynuował J. Młodecki.

Będą rządowe autopoprawki

Rząd zapowiedział, że podczas prac parlamentarnych wprowadzi poprawkę, która przywraca status quo.

- Widząc to co się dzieje na innych kontynentach widzimy wyraźnie, że Narodowy Cel Wskaźnikowy powinien być zachowany na dotychczasowej stopie 75% i to jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom i branży jak i producentów rolnych, którzy się zajmują produkcją rzepaku i kukurydzy – powiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

Taką poprawkę zgłosił poseł Krzysztof Tchórzewski , który przyznał, że rządowe rozwiązania mogą doprowadzić do obniżenia zapotrzebowania na rzepak od 0,8-0,9 mln. t. a to z kolei załamałoby ceny skupu. Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, przy poparciu rządu, poprawkę przyjęła.

Co się zmieniło w projekcie ustawy?

Podsumowując dotychczasowe osiągnięcia zorganizowanej przez KIB, PSPO i KZPRiRB oraz rolnicze media, przy naszym mocnym udziale kampanii, na rzecz usunięcia szkodliwych zmian w rządowym projekcie mamy już pierwszy mocny efekt.

1.     Wprowadzono ważną poprawkę zwiększającą minimalny poziom realizacji NCW z 60 do 75%.

2.      NCW na rok 2023 (w przypadku podmiotów paliwowych korzystających jednocześnie ze współczynnika redukcyjnego, jak na razie wynoszącego 0,82% oraz opłaty zastępczej)  wyniesie 5,47%.

3.     Tym samym w roku 2023 utrzymany zostanie potencjalny rynek biodiesla w Polsce na poziomie zapotrzebowania ok. 1,3 mln ton

Ustawa miała być dalej procedowana przez Sejm i na kolejnych etapach II i III czytania spodziewano się kolejnych poprawek, tym razem już na Sali plenarnej Sejmu.
Wszystko wskazuje jednak, że Rząd zarzucił dalsze prace nad nowelizacją ustawy o biopaliwach, więc ważne dla biopaliwowego rynku zapisy będą musiały być wprowadzone inną drogą legislacyjną. A na razie cieszmy się ze wspólnego sukcesu środowiska rolniczego.


wk, ju

Fot. Siwinski


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)