StoryEditor

Rząd wycofuje się z kontrowersyjnych zmian do ustawy o biopaliwach

Rząd wycofał się z kontrowersyjnych zmian do ustawy o biopaliwach, które według rolników i firm przetwórczych groziła ograniczeniem zapotrzebowania na rzepak o milion ton rocznie. A to doprowadziło by do załamania całego rynku.  W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy, kolejne niebawem.
14.09.2022., 16:09h

W Komisji Sejmowej odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Ustawa ta reguluje kwestie zapewnienia minimalnego udziału odnawialnych źródeł energii w transporcie. Określa to Narodowy Cel Wskaźnikowy, do którego realizacji są zobowiązani producenci i importerzy paliw.

Co proponuje rząd?

Tymczasem w rządowej nowelizacji znalazł się zapis dotyczący m.in. obniżenia poziomu realizacji NCW do poziomu 60 %.

- Wprowadzane zmiany mają na celu ustabilizowanie sytuacji na krajowym rynku paliwowym i biopaliwowym i ograniczenie dalszego wzrostu cen – tłumaczył posłom Piotr Dziadzio wiceminister klimatu i środowiska, którego zdaniem zmiany są efektem agresji Rosji na Ukrainę.

Opozycja ostro krytykuje projekt nowelizacji ustawy

Opozycja oraz obecni w Sejmie rolnicy od razy zwrócili uwagę, że propozycja rządu doprowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na nasiona rzepaku o 1 mln t.

- Jest to uderzenie w rolnictwo. Niektórzy rolnicy mówią, że jest to druga Piątka Kaczyńskiego. Dzisiaj rolnicy już zasiali rzepak i w przyszłym ro...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 14:10