StoryEditor

Dramat na rynku świń - rolnicy rozpoczęli protest!

Dziś producenci trzody chcą rozpocząć protest w związku z dramatyczną sytuacją na rynku trzody chlewnej. Zdesperowani rolnicy chcą blokować drogę krajową nr 74 w miejscowości Przyglów k. Sulejowa.
07.12.2018., 11:12h
O godz. 11:00 kilkuosobowa delegacja producentów trzody chlewnej spotka się w siedzibie resortu rolnictwa z ministrem.

Od przebiegu i wyniku tych rozmów zgromadzeni w miejscowości  Przygłów k. Sulejowa uzależniają to czy wyjdą na drogę krajową nr 74 i rozpoczną blokadę, czy też nie. Ich protest będzie legalny, bowiem zgłosili to zgromadzenie w starostwie powiatowym.

– Jeżeli rozmowy z ministerstwem nie przyniosą żadnych rezultatów, to wyjdziemy na drogi nie tylko tutaj, ale stanie cały kraj – mówi nam jeden z organizatorów tego protestu.

O przebiegu tego protestu będziemy informować na bieżąco.
Aktualizacja godz. 12:55:
Trwają trudne rozmowy w resorcie rolnictwa, ale rolnicy nie chcą dłużej czekać i rozpoczęli blokadę drogi nr 74. Przez 5 minut chodzą po pasach, blokując przejazd a przez kolejnych 10 puszczają ruch samochodowy. Taki rotacyjny protest potrwa do godziny 17:00.

Aktualizacja godz: 15:00:
Po zakończeniu spotkania przedstawicieli rolników z ministrem Ardanowskim szef resortu rolnictwa napisał na Twitterze, że od poniedziałku zostaną wdrożone kontrole importowanego mięsa wieprzowego i jakości mięsa w supermarketach. Jan Krzysztof Ardanowski ma wystąpić także do Ministerstwa Finansów o przygotowanie wprowadzenia 23% podatku VAT w tuczu nakładczym. Natomiast rolnicy wspólnie z ministrem wypracować umowę kontraktacyjną dla trzody chlewnej.
Od wielu tygodni trwa dramatyczna sytuacja na rynku trzody chlewnej. Ceny skupu tuczników zbliżają się do 3 zł za kg żywca, co jest stawką grubo poniżej jakiejkolwiek opłacalności produkcji. Do tego nadal we wschodniej części kraju panuje ASF, który negatywnie wpływa na sytuację producentów trzody chlewnej. Rolnicy od dawna alarmują resort rolnictwa, że taka sytuacja doprowadzi producentów trzody do bankructwa i zredukuje pogłowie świń w kraju.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 01:53