
Wysoko wydajna genetyka trzody
O tym, że znany polskim producentom świń Choice Genetics połączył się z Axiom już informowaliśmy. Teraz firma prezentuje swój potencjał i plany na rozwój w naszym kraju. Ma ambicje być globalnym punktem odniesienia w zakresie produkcji zrównoważonej i wysoko wydajnej genetyki trzody chlewnej, odpowiadającej potrzebom współczesnego przemysłu, umożliwiając w ten sposób odpowiedzialne żywienie świata.
Podczas konferencji Genetyka przyszłości: innowacyjne podejście dla wydajnej hodowli, która odbyła się w Żninie dyrektor generalny Axiom – Guillaume Naveau oraz dyrektor ds. genetyki – Guillaume Lenoir mówili o strategicznej transformacji w obszarze rozwoju i produkcji genetycznie zaawansowanych zwierząt oraz ewolucji wartości użytkowej świń w najbliższych 5 latach.
– Nasza firma jest nr. 1 we Francji. Mamy 435 tys. loch, 11,5 mln ubijanych zwierząt i 50-proc udział w rynku. Axiom to ponad 40 lat postępu hodowlanego. Inwestujemy w unikalne metody badawcze wykorzystując m.in OCS, BLUP i BIG DATA. Jesteśmy liderem w zakresie badań nad zachowaniem i dobrostanem zwierząt, bo wierzymy, że to jest przyszłość – mówił Guillaume Naveau.
Zobacz także: Nowa klasyfikacja tusz wieprzowych? Przełomowe rozwiązanie z Polski
Z kolei Guillaume Lenoir podkreślał, że nowoczesne świnie muszą być zróżnicowane pod względem wymagań środowiskowych i rynkowych.
– Mamy pionierskie podejście do fenotypowania świń. Wykorzystujemy najnowsze metody selekcyjne oraz innowacyjne kryteria selekcji zwierząt, a także unikalne technologie badawcze – wyliczał Lenoir podkreślając znaczenie m.in. jakości macierzyńskiej. Chodzi przede wszystkim o uzyskiwanie większej liczby cięższych prosiąt i łatwiejsze odsadzanie ich. Firma w dużej mierze stawia na cechy matczyne i mowa tu nie tylko o plenności, ale też o zwiększaniu masy urodzeniowej noworodków.
– Przy czym w sercu strategii Axiom jest sztuczna inteligencja i opracowywanie nowych zautomatyzowanych narzędzi, takich jak kamery do wykrywania położenia i pozycji loch, algorytmy do analizy behawioralnej zwierząt, a także wykorzystanie dźwięku do analizy behawioralnej świń – zdradzał tajniki prac badawczych Lenoir.
Z kolei prezes Axiom w Polsce – Stanisław Niemyjski – podkreślał z całą stanowczością, że czas stabilnych rynków już minął.
– Dynamika rynku jest ogromna, spada produkcja wierprzowiny, pogłowie loch, a rośnie import. Postępuje konsolidacja branży i zmiania struktury gospodarstw. Hodowcy specjalizują się w obszarze produkcji prosiąt i tuczników. To wszystko stawia nowe wyzwania dla całej branży, w tym firm genetycznych – uważa Niemyjski.