StoryEditor

Rynek świń: Byle nie podnosić cen skupu tuczników

Krajowe ubojnie, które do niedawna wręcz prześcigały się w podwyższaniu stawek za tuczniki gdy brakowało surowca, powołując się przy tym na notowaniach niemieckiej giełdy VEZG, obecnie szukają pretekstu do obniżek.
23.05.2019., 15:05h
Za nic mają ostatnie dwie podwyżki w Niemczech i stabilne stawki w tym tygodniu (wczorajsza giełda utrzymała zeszłotygodniową stawkę). Obecnie notowania w Niemczech zatrzymały się na 1,8 euro/kg w kl E czyli ok. 7,70 zł/kg.

W kraju jednak obecnie maksymalnie można uzyskać ok. 7,5 zł/kg wagi poubojowej i ok. 5,9 zł/kg wagi żywej. Niestety nie zanosi się, aby stawki wzrosły. Ubojnie coraz częściej mówią o kłopotach ze zbytem mięsa, co można odczytywać jako przygotowywanie gruntu pod niczym nieuzasadnione obniżki.

Nieoficjalnie jednak mówi się, że owe kłopoty ze zbytem są pokłosiem sprowadzenia przez polskie przetwórnie i ubojnie sporych partii mięsa wieprzowego z Hiszpanii.   jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - notowania!
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 02:16