StoryEditor

Polska giełda świń: czy jest potrzebna producentom tuczników?

Czy warto, by Polska miała własną giełdę żywca? Co środę oczy wszystkich producentów świń skierowane są za Odrę. Od tego, co pokaże notowanie VEZG zależy, jaką stawkę za tuczniki otrzyma polski rolnik.

08.10.2024., 10:52h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Niemiecka giełda świń
  • Wielkopolska mikrogiełda
  • Wcześniej brakowało odwagi
  • Rolnicy na tym nie stracą
  • Giełda oznacza przejrzystość w handlu wieprzowiną

Niemiecka giełda świń

Od wielu lat niemiecka giełda VEZG jest dla polskich producentów świń i zakładów mięsnych wyznacznikiem tego, co dzieje się na europejskim rynku. Od jej notowań zależą cotygodniowe cenniki skupujących żywiec. Wskazania tej giełdy są głównym powodem korekt zarówno w dół, jak i w górę. To na jej wynik co środę czekają wszyscy związani z produkcją świń w Polsce, bo innego, równie ważnego wyznacznika, dzięki któremu możemy kreować ceny żywca, nie mamy. Do tej pory nie udało się stworzyć w naszym kraju mechanizmu, który byłby pomocny w tej materii, który w sposób optymalny dla naszej produkcji dyktowałby co tydzień trendy na rynku wieprzowiny w Polsce. Co jakiś czas, szczególnie podczas świńskich dołków, wraca temat stworzenia krajowej giełdy, ale zaraz po tym, jak ceny świń wzrastają – pomysły i koncepcje palą na panewce.

Wielkopolska mikrogiełda

image

Mikrogiełda tuczników: jak pomaga rolnikom i jak to działa?

Koncepcja budowania giełdy zrodziła się 2 lata temu w AgroIntegracji. Jej prezes Wojciech Styburski od tego czasu budował z ekonomistami i naukowcami mechanizm działający na kształt giełdy. Dziś przez jej tryby co tydzień przechodzi po kilka tysięcy tuczników – pisaliśmy o tym w sierpniowym wydaniu top świnie.

– Rolnik indywidualny ma niewielki wpływ na cenę świń. Dlaczego? Bo ma słabą pozycję rynkową, nie jest zazwyczaj zrzeszony w żadnej organizacji, a także bywa niekonsekwentny i nielojalny wobec kontrahentów – uważa Styburski.

Giełda AgroIntegracji rośnie w siłę, przyłączają się kolejni rolnicy. Staje się ona znaczącym graczem na rynku, z którym liczą się zakłady mięsne. O to, czy potrzebujemy giełdy na krajowym podwórku oraz jakie trudności wiążą się z jej tworzeniem, pytamy uczestników rynku.

image
Zapisz się na newsletter świnie premium!
FOTO:

Naszych Czytelników zapraszamy do sprawdzania notowań giełdy AgroIntegracji oraz VEZG w nowym newsletterze Premium, przeznaczonym dla profesjonalnych producentów świń, w którym będziemy publikować notowania z tych dwóch źródeł. Zapisy na newsletter na stronie https://bit.ly/swinie_premium.

Wcześniej brakowało odwagi

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. październik 2024 14:53