StoryEditor

Polskie mięso w Korei Południowej? Szanse na nowy rynek zbytu

Polskie mięso może trafić na rynek Korei Południowej. Rozmowy z importerami nabierają tempa, a Polska liczy na zakończenie procedur eksportowych w najbliższym czasie.

24.09.2024., 12:50h

Polskie mięso ma szansę zadebiutować na koreańskim rynku. To efekt intensywnych rozmów między przedstawicielami polskiego sektora mięsnego a importerami z Republiki Korei. Polska dąży do otwarcia nowych rynków zbytu dla swoich produktów, a Korea Południowa jest jednym z najbardziej perspektywicznych kierunków.

Zobacz też: Malezja i Filipiny otwierają drzwi dla polskiego mięsa

Polska liczy na szybki eksport mięsa do Korei Południowej – rozmowy trwają

Podczas spotkania z importerami z Korei Południowej w Warszawie, wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak wyraził nadzieję na szybkie zakończenie procedur, które umożliwią eksport polskiego mięsa. W rozmowach wzięli udział również przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Koreańscy przedsiębiorcy odwiedzili Polskę w ramach projektu „Mięso z Polski w Republice Korei”, realizowanego przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI). Jak podkreślił wiceminister Kołodziejczak, zależy nam na sukcesie tej wizyty i nawiązaniu długoterminowej współpracy z koreańskimi partnerami.

Polska mięso czeka na zielone światło

Mimo pozytywnej atmosfery rozmów, strona polska nadal oczekuje na zakończenie formalności związanych z eksportem mięsa drobiowego i wołowego. Polska administracja liczy na szybkie działania ze strony Korei Południowej, które umożliwią polskim dostawcom wejście na tamtejszy rynek.

Koreańscy importerzy wyrazili duże zainteresowanie współpracą i podkreślili, że Polska ma ogromny potencjał, by stać się kluczowym dostawcą mięsa w Korei Południowej.

Polski eksport rolno-spożywczy do Korei Południowej bije rekordy

Korea Południowa to nie tylko ważny partner gospodarczy, ale również dynamicznie rozwijający się rynek z dużym zapotrzebowaniem na wysokiej jakości produkty spożywcze. Już teraz eksport artykułów rolno-spożywczych z Polski do Korei rośnie w imponującym tempie. W 2023 roku jego wartość wyniosła 82,6 mln euro, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu do roku 2022. Główne produkty eksportowane do Korei to mleko, śmietana, skrobia ziemniaczana oraz piwo.

Od stycznia do maja 2024 roku polski eksport do Korei osiągnął wartość 44 mln euro, co stanowi wzrost o 19% w stosunku do analogicznego okresu z roku poprzedniego. Sukcesy w handlu rolno-spożywczym stanowią dobre prognozy dla przyszłego eksportu mięsa.

image

Mercosur w końcu zostanie sfinalizowany? Copa&Cogeca wzywa do renegocjacji umowy!

Polska wieprzowina już z certyfikatem eksportowym do Korei. Czas na drób i wołowinę!

Pierwsze polskie zakłady mięsne, specjalizujące się w produkcji wieprzowiny, uzyskały już zatwierdzenie na eksport do Korei. Polska dąży do zakończenia wszystkich procedur, które pozwolą na rozpoczęcie wysyłek również drobiu i wołowiny.

Otwarcie rynku koreańskiego to dla polskiego sektora mięsnego ogromna szansa na dalszy rozwój i zdobycie nowych klientów. Równocześnie Republika Korei zyska stabilnego dostawcę wysokiej jakości mięsa, co zaspokoi rosnące zapotrzebowanie na te produkty.

Polska widzi w Korei Południowej strategicznego partnera na lata, a otwarcie rynku mięsnego stanowi ważny krok w kierunku wzmocnienia relacji handlowych między tymi krajami. W nadchodzących miesiącach z pewnością będziemy świadkami postępu w negocjacjach i, miejmy nadzieję, pierwszych dostaw mięsa drobiowego i wołowego na półki koreańskich sklepów.

Na podst. MRiRW

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. październik 2024 10:45