StoryEditor

Wyższe ceny wieprzowiny w czerwcu: analiza rynku tuczników w UE

Ceny tuczników w Niemczech i innych krajach UE są stabilne, ale analitycy przewidują ich wzrost w czerwcu. Zakończenie sezonu świątecznego i zmniejszona podaż mają być kluczowymi czynnikami wpływającymi na rynek.
28.05.2024., 14:45h

Mimo że zima już minęła, ceny trzody chlewnej wydają się być niemal zamrożone od prawie trzech miesięcy. W Niemczech i innych krajach Unii Europejskiej maj to wiele dni świątecznych, co prowadzi do ograniczenia dni rzeźnych. Pomimo zmniejszonych zdolności produkcyjnych nie dochodzi do większych nadwyżek, ponieważ podaż trzody chlewnej nie jest obfita po wcześniejszym zmniejszeniu stada. Rynek żywca od tygodni pozostaje stabilny, a ceny mają tendencję do stabilizacji.

Analitycy przewidują, że ta sytuacja prawdopodobnie wkrótce się zmieni. W czerwcu sezon świąteczny dobiegnie końca, a deficyt prosiąt wiosennych powinien odcisnąć swoje piętno na niższej podaży trzody chlewnej. Przy przynajmniej względnie normalnym popycie na wieprzowinę, być może wspieranym przez mistrzostwa Europy w piłce nożnej i następnie Letnie Igrzyska Olimpijskie, ceny trzody chlewnej powinny wzrosnąć.

Zobacz też: UE traci rynki wieprzowiny w Oceanii

Belgia jako prekursor

Aktualnie rynek w Belgii już wykazuje tendencję wzrostową. Zakłady rzeźne podniosły tam swoje ceny skupu o co najmniej 2 centy za kilogram masy żywej. Kraj ten staje się prekursorem, ponieważ ...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 22:24