StoryEditor

Ceny tuczników delikatnie w górę!

Większy popyt na wieprzowinę na rynku krajowym generuje wzrost cen. Podwyżki nie są zbyt znaczące, jednak sam fakt ich zaistnienia w obliczu stabilnych cen na rynkach Europy zachodniej daje do myślenia.
23.05.2024., 08:01h

W Niemczech bez zmian

Kolejny tydzień notowań wieprzowiny na niemieckiej giełdzie VEZG  nie przyniósł zmian. Cały czas obowiązująca jest stawka 2,2 euro/kg w klasie E czyli ok. 9,4 zł/kg wagi poubojowej. Oznacza to, jak podkreślają przedstawiciele niemieckiej giełdy VEZG, że na tamtejszym rynku panuje równowaga między popytem a podażą.

 

Jednak analizując statystyki z tej giełdy widać, że podaż tuczników spada, a a zakres cen który był brany pod uwagę mieścił się w widełkach 2,2 do 2,25 euro/kg w klasie E. Zatem o równowadze trudno mówić, tym bardziej, że od kilku tygodni niemieckie zrzeszenie VEZG rozpatruje zakresy cen ze wskazaniem na możliwe podwyżki. Nieoficjalnie mówi się, że brak wzrostu cen to zasługa oporu zakładów ubojowych, które nie akceptują wyższych poziomów cen.

W Polsce ceny tuczników w górę

Na naszym rynku dzieje się coś co zdarza się bardzo rzadko. Ceny rosną mimo braku wzrostu stawek na niemieckiej giełdzie VEZG. Podwyżki na razie mają raczej charakter symboliczny, ale są. W ostatnich dniach skupujący podnieśli stawki o maksymalnie 10 gr/kg wagi poubojowej do poziomu nie przewyższającego 9,6 z...

Pozostało 38% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 13:40