StoryEditor

Ceny zbóż dużo niższe niż przed wojną. Na rynku cisza. Co ze żniwami?

Na międzynarodowym rynku nadal trwają przepychanki pomiędzy eksporterami, chcącymi zagarnąć dla siebie jak największą część importowego rynku. Natomiast w kraju zapanowała kompletna cisza, która niezbyt dobrze wróży cenom na nadchodzące żniwa, a przecież obecne ceny są aż o 40% niższe od tych sprzed wybuchu wojny.
26.03.2024., 09:52h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Handel zawieszony
  • Ceny zbóż na rynku krajowym
  • Może się ruszy?
  • Dramat cenowy
  • Obniżki powstrzymane
  • Ceny budują się teraz

W połowie marca notowania pszenicy na Matifie wreszcie przestały spadać. W krajowych skupach także mamy do czynienia ze stabilizacją cen. Jest to jednak stabilizacja na tak niskich poziomach, że niewielu decyduje się na sprzedaż. Dłuższe powstrzymywanie się od handlu może jednak doprowadzić do jeszcze większych problemów z niskimi cenami w przyszłości.

Handel zawieszony

Jest to tym bardziej zastanawiające, że informacje z rynku rzeczywistości nie przekłamują, zboże wciąż leży w magazynach i to zarówno firm handlowych, jak i rolników. O ile firmy handlowe, które zmagazynowane zboże kupiły drożej niż obecnie funkcjonujące ceny, są na finansowanie nawet sporo większych zapasów przygotowane, o tyle rolnicy jeszcze dłużej oczekujący na spieniężenie zbóż mogą mieć problem.

Zwłaszcza że za tak zwanym rogiem jakoś nie widać oznak szybkiego odwrócenia tendencji niskich kursów na światowych rynkach, bo najzwyczajniej w świecie najwięksi kupujący doskonale wiedzą, że zboże jest i to w nadmiarze. Sprzedający je na potęgę i akceptujący coraz to dłuższe terminy płatności najwięksi eksporterzy swoimi zachowaniami tylko to potwierdzają. A już wyraźnym sygnałem nadmiarowego rynku zbóż jest próba anulacji lub przesunięcia z pierwszego na drugi kwartał tego roku zakontraktowanych już wcześniej dostaw 1 mln t pszenicy z Australii, podjęta przez Chiny, o której ostatnio poinformował Reuters.

W kraju też zboże leży w magazynach i sam fakt jego składowania jest dla przetwórców uspokajający. Dostrzegają oni co prawda upór rolników zatrzymujących swoje zapasy, ale też dobrze wiedzą, że nie komunikując szeroko podwyżek, wystarczy, że zwrócą się z indywidualną ofertą dla firm handlowych, będących ich stałymi dostawcami, szybko uzupełnią aktualne potrzeby surowcowe. Dlatego rynek zachowuje się jak zawieszony w próżni.

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 14:47