StoryEditor

Ceny żywności, nawozów, paliwa, energii w górę – zboża i rzepak w dół

Pierwszy raz od wielu lat realny wydaje się scenariusz, że koszty ponoszone przez rolnika będą dotyczyć cen z okresu dramatycznych podwyżek, a przychody wrócą do poziomów sprzed skokowych wzrostów. Co będzie drożeć w 2023 roku? 
03.02.2023., 11:02h

W ocenach inflacji operuje się procentami i choć procenty są realnymi wartościami, bo któż będzie dyskutował z liczbami, to w szafowaniu nimi łatwo się pogubić. A przecież przy tak już wyśrubowanych ubiegłorocznych bazach porównawczych z każdym miesiącem inflacja i tak będzie spadać, co nie znaczy, że ceny nie będą rosły.

Droższe życie

Jeszcze w listopadzie inflacja w Polsce wynosiła 17,5%, jednak w grudniu wskaźniki wzrostów cen nieco wyhamowały i rok 2022 zakończył się w Polsce 16,6-proc. inflacją w skali rocznej.

Według GUS największy wzrost cen nastąpił w segmencie nośników energii, gdzie mamy do czynienia z 31,2-proc. podwyżkami. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 21,5%, a przecież jeść musimy wszyscy. Mieszkańcy wsi są jednak skazani na dylemat, czy naprawdę chcą obniżek cen żywności, bo te często idą w ślad za spadającymi cenami płodów rolnych. Eksperci zwracają uwagę, że te dwa segmenty w najbliższym czasie mogą reagować przeciwstawnie. Przy tych przewyższających wskaźnik inflacji danych nieco spokoju wlewa w nasze rozgrzane głowy informacja, że paliwa do prywatnych środków transportu podrożały średnio "jedynie" o 13,5%....

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 13:09