StoryEditor

Komisarz Wojciechowski: Nie pozostawimy polskich rolników bez pomocy!

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski był gościem IX Forum Sektora Wołowiny w Warszawie. Korzystając z tej okazji redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek zapytał komisarza o perspektywy dla polskiego rynku wołowiny zarówno w kontekście trudności rynkowych, jak też i w kontekście nowego PS WPR na lata 2023 - 2027, który przyniesie zmiany w zakresie dopłat dla producentów bydła mięsnego. Janusz Wojciechowski odniósł się także do sytuacji na krajowym rynku zbóż i zdradził jakie są możliwe scenariusze na jej poprawę oraz możliwe terminy decyzji i działania Komisji Europejskiej i władz państw członkowskich UE, w tym Polski.
Rynek wołowiny, produkcja bydła mięsnego i dobrostan zwierząt w PS WPR na lata 2023 - 2027Karol Bujoczek: Panie Komisarzu, dzisiaj dyskutujemy o tym, jakie są perspektywy dla produkcji zwierzęcej, głównie dla wołowiny w kontekście także dyskusji na temat ograniczania produkcji zwierzęcej ,konsumpcji mięsa, a także z punktu widzenia emisyjności. Czy rzeczywiście rolnicy mają się czego obawiać, czy są to obawy przesadzone?


Janusz Wojciechowski: Bardzo potrzebne jest to dzisiejsze Forum i możliwość takiej dyskusji w Polsce prowadzonej, gdzie hodowla bydła i produkcja wołowiny jest bardzo ważną częścią rolnictwa i że to się odbywa w z udziałem przedstawicieli całego sektora z Unii Europejskiej. Chcę tutaj wlać odrobinę nadziei w serca polskich i europejskich hodowców. Wspólna polityka rolna, która weszła w życie 1 stycznia tego roku i będzie obowiązywać przez najbliższe 5 lat, to jest duża zmiana na korzyść hodowli i na korzyść hodowców. Najlepszy przykład to Polska, bo może być szczególnie pozytywnym przykładem w polskim planie strategicznym. Jest pula środków przewidzianych tylko dla hodowców, niezależnie od tego, co oni otrzymają w ramach dopłat bezpośrednich c...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 07:44