StoryEditor

Ceny zbóż dołują. Państwa z Europy Środkowo - Wschodniej biją na alarm w sprawie bezcłowego importu z Ukrainy

Według brukselskich doniesień medialnych Komisja Europejska najwyraźniej rozważa kontynuację bezcłowego importu płodów rolnych z Ukrainy. Tymczasem Państwa Członkowskie UE z Europy  Środkowo - Wschodniej notują duże tąpnięcia cen skupu zbóż na swoich rynkach właśnie z powodu: bezcłowego importu ukraińskich towarów rolnych. Przed poniedziałkowym spotkaniem unijnych ministrów rolnictwa Komisja Europejska rozważa też daleko idące zmiany w zakresie ceł dla ukraińskiego importu - wynika z raportu europejskiej platformy informacyjnej Euractiv. To może oznaczać, że np. KE nie zniesie całkowicie bezcłowego importu z Ukrainy, ale udzieli poszkodowanym krajom członkowskim wsparcia finansowego w formie rekompensat.
27.01.2023., 15:01h
W związku z tym przedstawiciel Komisji Europejskiej wskazał na poufnym spotkaniu z państwami członkowskimi, że obecne zwolnienia celne na zboża z Ukrainy przynajmniej częściowo wygasną. Przedstawiciel Komisji powiedział Euractiv, że powodem była „rosnąca presja ze strony państw członkowskich”.

Duża presja na Brukselę

Presja wywierana na Brukselę jest rzeczywiście duża – zwłaszcza ze strony Państw Europy Środkowo - Wschodniej. Od początku wojny trafiają tam coraz większe ilości ukraińskiego zboża. Wynika to z utrudnień w eksporcie zbóż, kukurydzy, rzepaku i słonecznika przez Morze Czarne. Jednym z alternatywnych rozwiązań jest więc przewożenie płodów rolnych drogą lądową do sąsiednich krajów europejskich.

Ponadto co najmniej do lipca 2023 r. na ukraiński import, w tym produkty rolne, nie będą obowiązywać żadne cła ani kontyngenty importowe.
Od kilku miesięcy widać, że działania solidarnościowe mają znaczący wpływ na ceny lokalnych producentów pszenicy, rzepaku i kopalin we wschodniej części UE. Oczywiście negatywny wpływ, bo duża podaż towarów na rynku zbija ceny w dół.

Rolnicze protesty w Polsce

Jak zauw...
Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Konstantin Kockerols
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

Korespondent top agrar w Brukseli

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 08:21