StoryEditor

Ile jest w Polsce zboża z Ukrainy?

Możliwości eksportowe Ukrainy są bardzo ograniczone i nie ma mowy o zalewaniu polskiego rynku przez ukraińskie ziarno, twierdzi ministerstwo rolnictwa, które skomentowało jednocześnie na jakich zasadach nasz wschodni sąsiad mógłby wejść do Unii Europejskiej. Ile zboża z Ukrainy przyjechało do Polski i co dalej się z nim stanie?
29.07.2022., 12:07h

Zdaniem opozycji polscy rolnicy, którzy zaczęli żniwa z niepokojem patrzą w przyszłość, gdyż 1/3 ukraińskiego zboża, które powinno trafić bezpośrednio do Afryki zostaje w Polsce.

– Są w wielu miejscach silosy pełne polskiego zboża i jeszcze dodatkowo zostaje zboże z Ukrainy, które powinno trafić bezpośrednio do Afryki. Tutaj oczywiście tej reakcji ministerstwa nie ma – mówił w Sejmie poseł Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który przypomniał, że PSL złożyło ustawę wprowadzającą kaucję na zboże wjeżdżające do Polski.

Słabe możliwości eksportowe Ukrainy

MRiRW podkreśla, że z Ukrainy od początku roku do końca czerwca sprowadziliśmy ok. 700 tys. ton zbóż, w większości kukurydzy. Do tego trzeba doliczyć tzw. zboże tranzytowe w wysokości 600 tys. t., które przejechało przez Polskę. Zdaniem resortu rolnictwa sytuacja konfliktu zbrojnego w Ukrainie nie pozwala temu krajowi na skuteczny eksport.

– Ale przestrzegałbym przed myśleniem i mówieniem, że zaleje nas ukraińskie zboże. Ukraińcy tak naprawdę nie pielęgnowali na wiosnę tego zboża, mieli duże trudności chociażby z wejściem z drugą dawką azotu. Ma...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 08:50