StoryEditor

USDA: Globalne zbiory pszenicy mniejsze niż w ubiegłym roku

Według szacunków amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), światowe zbiory pszenicy w sezonie 2022/23 mogą spaść do trzyletniego minimum. Szczególnie w UE spadek ten może być bardziej wyraźny.
26.07.2022., 14:07h

Według najnowszych danych amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w roku gospodarczym 2022/23 światowa produkcja pszenicy ma wynieść 771,6 mln ton. USDA skorygowała tym samym szacunki z poprzedniego miesiąca w dół o 1,8 mln ton. W porównaniu z poprzednim sezonem odpowiada to spodziewanemu spadkowi o 7,4 mln ton. Byłyby to najmniejsze światowe zbiory pszenicy od trzech lat.

4,3 mln ton mniej pszenicy w UE

W szczególności produkcja w Unii Europejskiej będzie prawdopodobnie mniejsza niż wcześniej oczekiwano. Przy 134,1 mln ton obecny rok gospodarczy będzie o około 2 mln ton niższy od oczekiwanego, poniżej prognozy z poprzedniego miesiąca i 4,3 mln ton poniżej poziomu z sezonu 2021/22. Brak opadów i wysokie temperatury skłoniły ministerstwo do wprowadzenia korekty. Oczekuje się również, że w związku z trwającą wojną Ukraina zbierze 19,5 mln ton pszenicy, czyli o około 2 mln ton mniej niż prognozowano w czerwcu. Również zbiory pszenicy w Argentynie będą prawdopodobnie mniejsze niż wcześniej oczekiwano. Jedynie wzrostowe rewizje dla Kanady i Rosji mogą stłumić spadek.

Globalna luka podażowa w wysokości 12,6 mln t

Globalne zużycie pszenicy również widziane jest na poziomie 784,4, czyli około 1,8 mln ton poniżej czerwcowej prognozy. Ponieważ szacunki dotyczące konsumpcji i produkcji zostały w związku z tym zmniejszone o tę samą wartość, przewidywana luka podażowa pozostaje na poziomie 12,6 mln ton. Oczekuje się, że w czerwcu UE-27, Ukraina i Brazylia skonsumują mniej niż prognozowano.

Natomiast zapasy na koniec roku gospodarczego 2022/23 prawdopodobnie skurczą się mniej niż wcześniej oczekiwano. Przy obecnej prognozie 267,5 mln ton, ministerstwo skorygowało w górę o 0,7 mln ton szacunki z poprzedniego miesiąca. Do ubiegłorocznego wolumenu 280,1 mln ton zabraknie więc prawdopodobnie 12,6 mln ton. Byłyby to najmniejsze globalne zapasy pszenicy od 6 lat.

Światowy handel pszenicą widziany jest na poziomie 206,6 mln ton, według najnowszych danych USDA, 1,2 mln ton powyżej czerwcowej prognozy i 5 mln ton powyżej ubiegłorocznej linii. Oczekuje się, że zwłaszcza Stany Zjednoczone i Brazylia będą dostarczać więcej. Ministerstwo widzi jednak zwiększone zapotrzebowanie na import z UE-27.

Więcej o prognozach zbiorów piszemy tutaj. Czy rekordowe zbiory zbóż z sezonu 2021/22 przejdą w bieżącym sezonie do historii? Analiza Międzynarodowej Rady Zbożowej IGC.


jk
fot. Pixabay

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 05:28