StoryEditor

Konferencja „O-polski rynek rzepaku i zbóż”. Sytuacja na rynku, kiedy sprzedać i jakie wyzwania dla rolników?

Przedstawiciele branży rolnej debatowali o aktualnej sytuacji, perspektywach, a także największych problemach dotyczących sektora rzepaku i zbóż w środę 16 maja br. podczas konferencji „O-polski rynek rzepaku i zbóż”. Prezentujemy najważniejsze wątki z debaty ekspertów i całej konferencji.
17.05.2024., 14:18h

To już 6. edycja konferencji„O-polski rynek rzepaku i zbóż”,  organizowanej przez Spółdzielnię Grup Polski Rzepak i Zboża pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego.

Podczas konferencji miała miejsce również debata, w której udział wzięli eksperci:

  • Monika Piątkowska, Prezes Izby Zbożowo-Paszowej,
  • Mariusz Olejnik, Prezes Spółdzielni Grup „Polski Rzepak i Zboża,
  • Wiesław Gryn, Zamojskie Towarzystwo Rolnicze,
  • Piotr Szysz, BZK Group,
  • Tomasz Wika, Bunge Polska

Monika Piątkowska, 7 maja br. została ponownie wybrana na szefową Izby Zbożowo-Paszowej, która przypomnijmy, zrzesza ponad 60 podmiotów. Piątkowska w swojej wypowiedzi oceniła aktualną sytuację na rynku zbóż i roślin oleistych, a także powiedziała, co uważa za największy problem.

- Ostatnie dwa lata były trudne dla bezpieczeństwa, dla sektora spożywczego. Wszystkie elementy nałożyły się na to, że w debacie na ulicy, podczas protestów rolników, ale również niestety w komunikatach po stronie administracji publicznej, pojawiały się informacje, nie zawsze oparte na prawdziwych danych, które w mojej ocenie wyrządziły szkody – powiedziała Piątkowska.

Gryn: Jeśli nie postawimy na kolej, to przegramy

Wiesław Gryn z Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego, mówił o problemach związanych z infrastrukturą, między innymi o portach, których praktycznie nie ma, ale również o kolei.

- Niestety, w tym kierunku nic się nie dzieje, przynajmniej my jako społeczeństwo o tym nie wiemy. Pierwsze pismo w tej sprawie napisaliśmy dokładnie 28 września 2008 roku. Dzisiaj, jeśli nie postawimy na kolej, która jest podstawowym środkiem transportu, w każdej szerokości geograficznej, to przegramy – zaznaczył Gryn.

Najważniejsza jest analiza rynku

O perspektywach i aktualnej sytuacji, a także o tym, jak ważne są analizy rynku, wypowiedział się Mariusz Olejnik, Prezes Spółdzielni Grup „Polski Rzepak i Zboża”.

- Mamy łatwiejszą sytuację, niż niezorganizowani rolnicy, jeżeli chodzi o wiedzę, kiedy sprzedać. Gros zbóż i rzepaku w poprzednim roku właśnie sprzedaliśmy, bo kierujemy się analizami. Dużo rolników teraz zaczyna analizować. Organizujemy spotkania, podczas którego analizowany jest rynek, zapraszamy przetwórców, którzy wymieniają się zdaniami, a potem tworzymy strategię sprzedaży i przez to jesteśmy mocniejsi – powiedział Olejnik.

Ile jest zboża w magazynach?

Minister Siekierski 25 kwietnia br zapytany o wolumen zapasów zbóż, nie był w stanie określić, ile tak naprawdę znajduje się go w magazynach. Teraz już można słyszeć na rynku, że pszenicy nie można kupić.

- Mogę powiedzieć w mojej opinii, że tego zboża jest mniej. Na zasadzie zużycia i kupna oraz pamiętając o czynniku jakim jest cena. Dlatego mówi się, że nie ma pszenicy, bo cena rośnie i ludzie zaczynają się zastanawiać czy sprzedać dzisiaj, czy poczekać do jutra, bo będzie 20 złotych drożej – mówi Piotr Szysz z BZK Group.

Zapasy rzepaku bliskie zera

O zapasach zbóż również wypowiedział się Tomasz Wika z Bunge Polska.

- Na dziś uważam, że zapasy rzepaku są bliskie zera, natomiast nie zapominajmy, że nawis rzepaku w Europie jest i to wpływa na ceny. Zanim zdążymy ten nawis popchnąć i ten bilans, który jest powiedzmy „ciaśniejszy” na pewno odbije się to na cenach, ale to nie będzie ani w trzecim, czy czwartym kwartale, tylko ja dopiero bym mówił o roku 2025. A na dzień dzisiejszy spodziewałbym się spadku cen – dodał Wika.

Tekst: Bernat Patrycja

Film i montaż: dr Mariusz Drożdż

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 19:28