StoryEditor

Nowy terminal zbożowy w Gdańsku ma zwiększyć przepustowość portów z ładunkami zbóż. Kiedy powstanie?

W skali jednego miesiąca największe polskie porty morskie są w stanie przeładować ponad 1 mln ton zboża twierdzi ministerstwo rolnictwa, które zapewnia, że podejmowane są działania zmierzające do zwiększenia przepustowości polskich portów. Nowy terminal zbożowy od roku planowany jest w Gdańsku. Jego operatorem ma być Krajowa Grupa Spożywcza. 
21.07.2023., 11:07h
- Według producentów rynku zbożowego, od lat podnoszony przez nich postulat pomocy państwa w zarządzaniu sprzedażą zboża przez budowę morskiego terminala służącego do przeładunku zboża spotykał się z brakiem zrozumienia po stronie rządzących. Producenci podnoszą, że w polskim porcie można załadować zaledwie kilkutysięczny statek zamiast kilkunastotysięcznego, a chcąc handlować zbożem i uzyskiwać za nie dobrą cenę, trzeba mieć do tego dobre zaplecze, a tego brakuje – napisał Mirosław Suchoń w interpelacji poselskiej. 

Ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi od razu dementowało powyższe informacje. 

- Na wstępie należy stanowczo zdementować, jakoby w polskich portach morskich można było załadować “zaledwie kilkutysięczny statek zamiast kilkunastotysięcznego”. Jest to nieprawda. Przykładowo, tylko w Porcie Gdańsk obsłużono w roku bieżącym 177 statków z ładunkiem zbożowym, z czego 30 statków wyeksportowało tonaż powyżej 20 tys. ton. Port Gdańsk z powodzeniem obsługuje statki z 30 tys. ładunkiem zboża, nawet na nabrzeżach, które wcześniej przyjmowały jedynie mniejsze statki - a największy obsłużony wolumen zbóż załado...
Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 03:59