StoryEditor

Ukraina: dobre zbiory zbóż i skok cen

Pesymistyczne nastroje, jakie panowały do niedawna u ukraińskich farmerów i ekspertów rynku zbóż, spowodowane tegoroczną suszą i upałami, przechodzą w ostrożny optymizm.
16.09.2020., 13:09h
Jeszcze w końcu sierpnia na posiedzeniu rady ministrów premier Denys Szmygał obawiał się, że z powodu braku opadów Ukraina zbierze ok. 7 mln t ziarna w porównaniu z ubiegłym rokiem, a najbardziej poszkodowany jest obwód odesski, gdzie wyschły praktycznie wszystkie zasiewy kukurydzy. We wrześniu jednak szacunki te są już lepsze, mimo że kukurydzy zbierze się mniej o minimum 2 mln t. Dzisiaj śmiało już można stwierdzić, że Ukraina zbierze zboża w granicach 70 mln t. Będzie to, co prawda, mniej niż w rekordowym ubiegłym roku, ale powtórzy wynik sprzed dwóch lat.

Początkowa nerwowa atmosfera, jaka panowała wśród uczestników rynku zbóż spowodowała wzrost cen skupu ziarna, z czego zacierają ręce farmerzy. Na początku drugiej dekady września za 1 t pszenicy 2 klasy można było dostać 5844 hrywien (prawie 760 zł (!)), czyli aż o 28 proc. więcej niż rok temu – obecny kurs hrywny (UAH) wynosi 0,13 zł (PLN). Cena 1 t kukurydzy w skupie podskoczyła do 4706 hrywien(nieco ponad 610 zł) – wzrost o 27 proc. w porównaniu z ubiegłym sezonem). Jęczmień 3 klasy kosztuje 4999 UAH (prawie 650 zł) – podrożał o 17 proc. Zdrożało też ziarno słoneczni...
Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 16:25