StoryEditor

Zboże z Ukrainy trafia do Chin, a nie do Afryki. Porozumienie zbożowe miało inne założenia

Jak podaje Rzeczpospolita, dzięki odblokowaniu handlu przez Morze Czarne i tzw. Inicjatywie zbożowej, Ukraina wyeksportowała już ponad 20 mln ton zboża. Porozumienie to miało uratować świat przed głodem, m.in. kraje Afryki. Jednak według statystyk największym odbiorcą zostały Chiny. Jak kształtują się prognozy na ten sezon? Gdzie zbiory wzrosną, a które kraje odnotują spadki?
14.02.2023., 10:02h
Zboże eksportowane z Ukrainy trafić miało przede wszystkim do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Początkowo porozumienie zawarte na okres 120 dni, zostało w listopadzie 2022 roku przedłużone o kolejne 120 dni. Jak się okazało, według statystyk, które prowadzone są przez samą Inicjatywę zbożową, największym importerem zboża z Ukrainy są Chiny.
 • Pekin – zakup zboża na poziomie 4,2 mln ton,
 • Hiszpania – zakup zboża na poziomie 3,7 mln ton,
 • Turcja – zakup zboża na poziomie 2,4 mln ton,
 • Włochy – zakup zboża na poziomie 1,6 mln ton,
 • Hiszpania – zakup zboża na poziomie 1,2 mln ton.
Czytaj więcej: Eksport zbóż z Ukrainy może wynieść nawet 40 mln ton. Rosja planuje wysłać nawozy do Afryki

Afryka i kraje Bliskiego Wschodu, są daleko w tyle. Egipt największy odbiorca odnotował zakup zboża na poziomie 0,724 mln ton, Tunezja – zakup zboża na poziomie 0,5 mln ton. Jeżeli mowa o pozostałych krajach są to zdecydowanie śladowe ilości. Biorąc pod uwagę powyższe dane, taki obrót spraw nie dziwi jednak analityków rynku rolnego. Jak czytamy na portalu Rzeczpospolita: - Udział Chin w eksporcie kukurydzy z Ukrainy stopniowo rósł w latach przed wybuchem wojny. Już w roku 2020 kierowano do nich prawie 30 proc. wartości sprzedaży – wyjaśnia Grzegorz Kozieja, dyrektor w BNP Paribas. Jego zdaniem Chiny wracają więc do stanu sprzed wojny, bo ich udział w ilości kupowanego zboża przez korytarz zbożowy zbliżył się do starego poziomu, osiągając już 29,7 proc., a Pekin przyspieszył tempo zwiększania importu od ostatniej dekady grudnia 2022, co może się wiązać ze znoszeniem ograniczeń covidowych w Chinach i związanym z tym wzrostem krajowej konsumpcji mięsa.
Dodał również, że Chiny w ten sposób próbują zastąpić zakup kukurydzy pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych, a także próbują odbudować stada trzody chlewnej po epidemii ASF z roku 2018. Według amerykańskiej agencji USDA, prognozy dla Chin na 2023 rok to odbudowa i osiągnięcie poziomu produkcji, oscylującej na poziomie 55 mln ton. – W całym bieżącym sezonie import chiński ma być niższy niż rok wcześniej, ale pozostanie na historycznie bardzo wysokim poziomie. Obecnie do zakupu ziarna z basenu Morza Czarnego zachęca cena, która jest niższa niż choćby ze Stanów Zjednoczonych – mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk rynków rolnym Pekao SA, dla RP.pl. Jak zaznaczył chiński import pozostanie na historycznie bardzo wysokim poziomie, jednak biorąc pod uwagę bieżący sezon, będzie on niższy niż rok wcześniej.

Jaki jest wpływ wojny na eksport surowców rolnych?

W 2022 roku, przede wszystkim ogromne obawy związane z wojną, dotyczyły załamania eksportu surowców rolnych. Spadły zbiory, które były niższe o nawet 40% niż w 2021 roku. Prognozy na rok 2023 mówią o dalszych spadkach.  – Zmiany w ubiegłym roku nie były tak tragiczne, eksport zboża spadł tylko o 15 proc., a cały eksport o 35 proc. – mówi Sławomir Matuszak, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich. Nowością był ogromny wzrost sprzedaży zbóż do krajów sąsiednich, do Rumunii głównie, ale też Polski, Węgier. – Te kraje praktycznie nie importowały wcześniej ukraińskich zbóż, stąd tło napięć – mówi Matuszak Rzeczpospolitej.

Mówimy tu przede wszystkim o protestach rolników, o których więcej można przeczytaj TUTAJ.

Jak kształtował się eksport zboża z Ukrainy od lipca 2022 roku?

Od lipca 2022 roku Ukraina utrzymała eksport zboża na poziomie bliskim 21 milionów ton. Taką informację podała agencją Ukriform, wg danych ONZ.
 • 47% - kukurydza,
 • 29% - pszenica,
 • 5% - olej słonecznikowy.


W lutym 2023 roku przez KOWR opublikowano prognozy USDA, które wskazują, że światowe zbiory pszenicy na rok 2022/2023 kształtować się będą na poziomie blisko 784 mln ton, gdzie w 2021/2022 było to 779 mln ton, wzrost o 1%.

Gdzie przewidywany jest spadek zbiorów pszenicy?

Spadek zbiorów pszenicy przewidziany jest między innymi w:
 • Argentyna – produkcja zmniejszy się o około 44% do 12,5 mln ton,
 • Ukraina – spadek o 36% do 21 mln ton,
 • Indie - spadek o 6% do 103 mln ton,
 • Unia Europejska - spadek o 2,5% do 135 mln ton.

Gdzie odnotowany zostanie wzrost zbiorów pszenicy?

Większe zbiory przewidziane są:
 • Australia – wzrost o 5% do 38 mln ton,
 • Kanada – wzrost o 51% do 34 mln ton,
 • Rosja – wzrost o 22% do 92 mln ton,
 • Chiny – wzrost o 1% do 138 mln ton,
 • Stany Zjednoczone – wzrost o 0,2% do 45 mln ton.

Jak kształtują się zbiory pszenicy w Unii Europejskiej w 2022 roku?

W Unii Europejskiej największy spadek w zbiorach pszenicy w 2022 roku odnotowano w takich krajach jak:
 • Hiszpania – spadek o 27% do 6 mln ton,
 • Rumunia – spadek o 12% do 9 mln ton,
 • Bułgaria – spadek o 11% do 6 mln ton,
 • Włochy – spadek o 9% do 6,5 mln ton,
 • Francja – spadek o 5% do 35 mln ton.
Większe zbiory pszenicy w 2022 roku odnotowano w Niemczech, wzrost o 6% osiągając poziom 23 mln ton, a także w Polsce o 11% - 13 mln ton.


Bernat Patrycja na podst. RP.pl/KOWR/Ukrinform
fot. Envato.Elements
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 19:39