StoryEditor

Agro Akademia pod słońcem Pągowa

Mimo nawału prac polowych warsztaty polowe organizowane w ramach Agro Akademii BASF przyciągnęły do Pągowa około 120 rolników z pogranicza Opolszczyzny i południowej Wielkopolski.
16.05.2017., 13:05h

Po serii wykładów teoretycznych pod koniec zimy przyszedł czas na obejrzenie praktycznych efektów działań w polu. Spotkania polowe są okazją do wymiany doświadczeń agrotechnicznych. Agro Akademia BASF organizowana jest przy współudziale firm partnerskich: John Deere, Limagrain, ADOB i K+S.

Agro Akademia organizowana jest także przy współudziale naszej redakcji. Na plantacjach w Pągowie zaprezentowaliśmy sposób określania fazy rozwojowej zbóż. Przekroje źdźbła pokazywały, że pszenica ozima weszła w fazę trzeciego kolanka BBCH 33, pszenżyto ozime jest w początku fazy liścia flagowego (BBCH 37) a jęczmień ozimy w fazie liścia flagowego (BBCH 37). Warto także zauważyć, że zboża jare rozpoczęły strzelanie w źdźbło. Pszenica jara i jęczmień jary są w fazie BBCH 30, a niektóre odmiany osiągają już fazę BBCH 31. Oznacza to ze pod koniec tygodnia lub na początku kolejnego konieczne będą zabiegi skracania zbóż jarych na Opolszczyźnie i zwalczania chorób podstawy źdźbła i dolnych liści.

Przedstawiciel dystrybutora maszyn marki John Deere Piotr Podkówka z firmy Agro Efekt zaprezentował ciągniki serii 5R. Jest to powrót do tej serii. Ciągniki te mają moc od 95 do 125 KM z możliwością dodatkowej mocy w transporcie +10 KM. Specjalista zwrócił uwagę na korzystny bardzo mały promień skrętu ciągników – 3,7 m. Posiadają one także amortyzację kabiny i przedniej osi. W miarę potrzeb amortyzacji przedniej osi może być blokowana, np. jeśli jest konieczność pracy z ładowacze czołowym.

Oprócz ciągników John Deere zaprezentował także urządzenia do pielęgnacji zieleni, w tym kosiarkę serii X-300. Maszyna ta produkowana jest w USA i udziela jej producent 4-letniej gwarancji.

Dr Radosław Witczak z firmy K+S wspominał o konieczności nawożenia gleb potasem i magnezem. Dotyczyć to powinno także stanowisk zasobnych w te składniki, tak aby gleba spełniała potrzeby roślin wysoko plonujących. W sytuacji gdy przewidziane są wysokie plony czynnikiem limitującym ich wielkość może być dostępność łatwo przyswajalnego magnezu, najlepiej z formy siarczanowej. Przy okazji nawożenia nawozami magnezowo-potasowymi dostarcza się także siarkę.

Firma Limagrain zaprezentowała odmiany roślin uprawnych. Wśród nich był rzepak tolerancyjny na wirusa żółtaczki rzepy – LG ARCHITECT. Interesujące były także odmiany jęczmienia jarego.
– Concerto i Ouverture są przeznaczone na cele browarne. Oprócz tego kontraktują je dwie działające w Polsce słodownie, to są pozbawione tzw. glikozynonitryli (GN) i dzięki temu nadają się na cele destylacyjne. W Irlandii robi się z nich Whiskey – powiedział Jan Walerych z firmy Limagrain.

Specjaliści z firmy ADOB oferującej nawozy dolistnie pokazali na roślinach efekty działania ich produktów. Warto tutaj zaznaczyć, że większość sprzedawanych przez ADOB mikroelementów może być w frmie schelatyzowanej, a wiec szybciej i łatwiej dostępnych dla roślin. Ponadto chelaty są też bezpieczniejsze podczas tworzenia bogatych mieszanin zbiornikowych. Większość producentów nawozów dostarcza chelaty w których cynikiem chelatującym jest EDTA. Nawozy firmy ADOB mogą być natomiast produkowane z użyciem aż czterech czynników: EDTA, IDHA, HBED oraz DTPA.

Firma BASF zaprezentowała działanie regulatora wzrostu Medax Max. Widać było wyraźnie efekt skrócenia. Jednak w tym roku było na wiosnę zimno i były kłopoty z wjechaniem w mokre pola w fazie BBCH 30/31. Dlatego zabieg wykonywano pod koniec BBCH 31. Stąd skróceniu uległo drugie i trzecie międzywęźle.

Ponadto firma BASF prezentowała działanie herbicydu Biathlon 3D. Środek ten nadaje się do późnego stosowania i niszczy także starsze chwasty.

Ciekawostką tegorocznych warsztatów był groch. Była to odmiana firmy Limagrain Audit. Natomiast szczególnie interesujące było intensywne brodawkowanie roślin, którym daleko jeszcze do początku kwitnienia. Nasiona były traktowane szczepionką Hi-Stick dla grochu, produkowaną przez BASF.

Kolejne warsztaty polowe w ramach Agro Akadmii BASF odbędą się:

  • 17.05.2017    Wojciechowo 18    Kiełpiny  (pow. wolsztyński)    GR Ryszard Buda
  • 18.05.2017    Brzyskorzystew 60    Brzyskorzystew (pow. żniński)    GR Karol Latoch
  • 22.05.2017    Dąbrówka 1    Dąbrówka (pow. gostyński)    GR Mróz - Stacja Hodowli Roślin Limagrain
  • 23.05.2017         Jarosławiec (pow średzki, woj. wielkopolskie)    Centrum Kompetencji BASF
  • 24.05.2017    Mielno Pyrzyckie 34    Mielno Pyrzyckie (pow. pyrzycki)    GR Krzysztof Krawiec
  • 25.05.2017    Wieszyno 2     Rędzina (pow. słupski)    GR Rędzina
  • 01.06.2017         Gurcz (pow. Kwidzyński)    Centrum Kompetencji BASF
  • 05.06.2017    Miedniki 2    Uchanie (pow. hrubieszowski)    GR Norbert Grzeszczyk

 

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 22:00