StoryEditor

Gnatarz i tantniś już gryzą rzepak – jak je skutecznie zwalczać?

Na rzepakach pojawiają się kolejne liście i mają one coraz większe rozmiary, a tym samym stają się łakomym kąskiem dla różnej maści szkodników. Trzeba zachować je, bo to one budują korzeń spichrzowy odpowiedzialny za zimowanie oraz w ich kątach powstają pąki, czyli zawiązki przyszłych pędów bocznych. Zatem im mniej szkodników na tym etapie, tym większy potencjał plonowania rzepaku latem przyszłego roku!

19.09.2024., 12:28h

Rzepak atakowany może być przez kilka gatunków szkodników o tej porze roku. Z jednej strony poradzimy sobie z nimi tymi samymi środkami, ale z drugiej trzeba je stosować nieco inaczej, np. inną techniką, w innej porze doby lub w innym terminie.

Zobacz także: Jak zmniejszyć odporność szkodników na pestycydy i poprawić ich skuteczność?

Warto dodać, że rejestracje konkretnych środków (patrz koniec artykułu) obejmują często tylko część szkodników. Jednak nie jest tajemnicą, że podstawowe substancje z insektycydów rzepakowych mają szerszą skuteczność niż zarejestrowana. Zatem ich stosowanie na jednego szkodnika (z listy zarejestrowanych), zwalczy także inne, ale pod warunkiem, że substancja dotrze w miejsce występowania lub żerowania owadów.

Tantniś krzyżowiaczek

Na polach w Wielkopolsce oraz na północnym wschodzie Polski zaobserwowałem bardzo dużo gąsienic tantnisia krzyżowiaczka. Jego maleńkie gąsienice są zielone i trudno dostrzegalne. Ponadto siedzą po spodniej stronie liścia i wyżerają tylko miękisz, zatem z wierzchu nie widać dziur (dopiero pod światło lub na późniejszym etapie żerowania).

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. listopad 2024 21:03