StoryEditor

Gnatarz już na rzepaku

Mimo że w rzepaku obowiązuje derogacja na zastosowanie insektycydowych zapraw nasiennych to szkodniki i tak trzeba monitorować, bo pojawiają się od początku wegetacji rzepaku.
10.09.2019., 11:09h
Jednym z nich jest gnatarz rzepakowiec. Ta błonkówka pojawiła się na plantacjach rzepaku, jak informują doradcy z firmy Procam. Niewinnie wyglądający owad (na zdjęciu) składa do 150 jaj (niektóre źródła podają, że nawet ponad 200). Z nich wylęgają się larwy, które są bardzo żarłoczne. W ciągu kilku dni przy masowym pojawie mogą zniszczyć całą plantację rzepaku. Błonkówka może pojawiać się na rzepaku od samych wschodów, więc larwy już mogą uszkadzać młode rośliny. Mamy do czynienia z drugim już pokoleniem gnatarza, bo sierpień był ciepły i suchy w większości kraju. Dlatego też należy jak najszybciej przeprowadzić lustrację plantacji i w przypadku przekroczenia progu szkodliwości – 1 larwy na roślinie – wykonać zabieg.
Warto przypomnieć, że choć zaprawy insektycydowe zwalczają gnatarza to jednak najskuteczniejsze są przeciwko larwom żerującym na siewkach. Uszkodzenia wywołane przez gnatarza można pomylić z tymi powodowanymi przez bielinki, tantnisia, pchełki, ślimaki czy rolnice.

Zwalczanie gnatarza

Jesienią, jeśli zaprawa nasienna okaże się niewystarczająco skuteczna trzeba wykonać zabieg nalistny i to jak najsz...
Pozostało 23% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 16:27