StoryEditor

Mariusz Olejnik o doświadczeniach w zakładaniu grup

Mariusz Olejnik, wieloletni prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, a obecnie szef Spółdzielni Grup Producentów Rzepaku „Polski Rzepak”, podzieli się swym doświadczeniem podczas Forum rolników i agrobiznesu.
13.11.2016., 08:11h

Mariusz Olejnik, wieloletni prezes Krajowego Zrzeszenia producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, a obecnie szef Spółdzielni Grup Producentów Rzepaku „Polski Rzepak” o obrotach kilkudziesięciu milionów złotych, podzieli się swym doświadczeniem w zakładaniu grup producenckich podczas Forum rolnictwa i agrobiznesu, organizowanego 22 listopada przez „top agrar Polska” na terenie MTP w Poznaniu.

Zdaniem Olejnika, funkcjonowanie w grupie producentów rolnych jest szansą na realizację lepszych warunków cenowych na rynku, niż gdyby o nie ubiegał się pojedynczy producent rolny. Poprzez grupowe działanie uzyskuje się:

  • eliminację zbędnego pośrednictwa;
  • lepsze cen rzepaku i zbóż
  • dodatkowe wartości dodane poprzez oszczędności w zakupie ubezpieczeń, ON czy wybranych środków do produkcji.

Prowadzona przez Mariusza Olejnika Spółdzielnia Grup „Polski Rzepak i Zboża” swe początki miała w 2012 r. Została założona przez 9 członków. W 2014 r. już w jej ramach współdziałało 17 grup. Pojawiła się współpraca w zakresie rzepaku i zbóż z ZT Kruszwica, ADM-Szamotuły, GoodMills.  W 2015 r. nawiązano współpracę z dostawcami paliwa i oleju opałowego i brokerem ubezpieczeniowym. W 2016 r. podpisano umowy współpracy z Fermami Drobiu „Woźniak” czy spółką Komagra. Równolegle nastąpiła zmiana Statutu – rozszerzono członkostwo o producentów rolnych (osoby prawne) i firmy skupowe.

Zainteresowani szczegółami zakładania grup i dyskusji z Mariuszem Olejnikiem, który od prawie dwóch dekad specjalizuje się w grupowej integracji producentów rolnych, zapraszamy na Forum rolników i agrobiznesu, organizowanego 22 listopada przez „top agrar Polska” na terenie MTP w Poznaniu. Rejestracja na Forum TUTAJ.  

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 20:13