StoryEditor

Pierwsza dawka azotu na rzepak i pszenicę ozimą - kiedy można wyjechać w pole? MRiRW wyjaśnia zmiany w przepisach

Kończy się styczeń, za chwile zacznie się luty i do pierwszego dnia marca juz niedaleko. To był progowy termin wjazdu z pierwszą dawką azotu w pole na rzepak i zboża ozime. Był, bo obowiązujący od 2023 r. program azotanowy daje możliwość elastycznego stosowania nawozów zawierających w składzie azot. Jak to teraz wygląda w praktyce?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina nowe przepisy, które obowiazują od 2023 roku w zakresie stosowania pierwszej dawki azotu na rzepak i zboża ozime.

O wyjeżdzie w pole z azotem  decyduje średnia temperatura dobowa

I tak od 2023 roku program azotanowy daje możliwość elastycznego stosowania nawozów zawierających w składzie azot w okresie od 1. do ostatniego dnia lutego, jeżeli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe tj.:

  • przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3°C – dotyczy możliwości nawożenia roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych,
  • przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 5°C – dotyczy możliwości nawożenia pozostałych upraw.

Gdzie znaleźć informacje pogodowe, które pozwalają wyjechać w pole z azotem?

Resort rolnictwa zaznacza, że rolnik nie musi sam sprawdzać tych warunków pogodowych. W celu ułatwienia monitoringu pogodowego pod kątem nawożenia roślin ozimych azotem już rok temu utworzono specjalną stronę internetową agrometeo.imgw.pl/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia.  Od lutego na niej będzie można znaleźć swój powiat i sprawdzić, czy jest w nim już dozwolony wyjazd w pole z pierwszą dawką azotu w lutym. Informacje te od lutego 2024 r., publikować będzie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB).

Wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C będą publikowane codziennie, w okresie od 1-go do ostatniego dnia lutego.

Ważne! W przypadku lokalizacji gospodarstwa na terenie 2 lub więcej powiatów, terminem rozpoczęcia nawożenia jest termin określony dla powiatu, z większym udziałem procentowym powierzchni gospodarstwa w tym powiecie w stosunku do całkowitej powierzchni tego gospodarstwa.

Czy pogoda pozwoli wyjechać rolnikom z azotem w lutym na pola?

W ostatnich miesiącach mamy bardzo dynamiczną sytuację jeżeli chodzi o prognozę pogody. W ostatnich dniach nastąpiło ocieplenie i ustąpiły opady deszczu. Jednak w kolejnych dniach możemy spodziewać się powrotu niskich temperatur i opadów deszczu oraz śniegu. Jednak eksperymentalna, długoterminowa prognoza pogody opracowana pzrez IMGW_PIB zakłada, że w lutym całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej (może być bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020).

Pogoda dla rolnika na luty 2024

Przypomnijmu, że podczas naszych tegorocznych Seminariów uprawowych prof. Hansgeorg Schӧnberger pzredstawił po raz koleny swój autorski model prognozy pogody na 2024 rok. Według modelu opracowanego przez profesora, temperatura w nocy nie powinna spaść poniżej -7°C, natomiast w ciągu dnia zobaczymy na termometrach maksymalnie + 6°C. Suma opadów deszczu w lutym to około 19 mm.

  • 01 – 05.01 – w dzień + 4 °C, w nocy - 6 °C,
  • 06 – 10. 01 – w dzień + 6°C, w nocy + 1 °C,
  • 11 – 15.01 – w dzień + 2 °C, w nocy - 1 °C,
  • 16 – 20.01 – w dzień + 1 °C, w nocy - 7 °C,
  • 21 – 25.01 – w dzień + 2 °C, w nocy + 2 °C,
  • 26 – 28. 01 – w dzień -1 °C, + 4 °C.
image

Pogoda luty 2024 N.U.Agrar GmbH

FOTO: N.U.Agrar GmbH

Kiedy nie wolno wyjechać w pole z azotem na oziminy?

MRiRW przypominaj rolnikom jednocześnie, że niezależnie od panujących warunków pogodowych musimy pamiętać, że zabronione jest stosowanie nawozów na glebach zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem, zamarzniętych. Za glebę zamarzniętą nie uznaje się taką, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia.  

Wyjazd z azotem w pole po 1 marca to był absurd!

Podczas dzisiejszej inauguracji Wielkopolskich Forów Rolniczych w Opatówku niedawny przepis nakazujący rolnikom wyjazd w pole dopiero po 1 marca skrytykował szef KRIR Wiktor Szmulewicz.

- Protetsy rolników w całej Europie pokazują jak wiele absurdów ma miejsce. Nie wiem kto wpał na ten pomysł, żeby wprowadzić  normalny kalendarz do planu pracy rolników, ale to był pomysł absurdalny. W rolnictwie najlepszy jest kalendarz naturalny, związany z przyrodą. Gdy warunki pogodowe sprzyjają, to nie ma co czekac do 1 marca by wyjechać w pole z azotem. A gdy warunki pogodowe są niekorzystne, to żaden rolnik nie wyjedzie z nawozem w pole, bo to się kłóci ze zdrowym rozsądkiem, ekonomią i środowiskiem - mówił prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jak najtaniej kupić nawozy?

Specjalnie dla Was uruchomilismy Nawozowy Serwis Cenowy. Dzięki niemu będzieci emogli otrzymywac co tydzień począwszy od 7 lutego br. powiadomienia o aktualnych cenach nawozów w cąłym kraju oraz specjlany nawozowy raport rynkowy, który objasni Wam aktualną sytuację na rynku nawozów w Polsce, Europie i na Świecie.

Jak z tego skorzystać? Zapisac się na powiadomienie SMS można już dziś pod adresem lp.topagrar.pl/nawozowy_serwis

Zachęcamy do zapisów!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. kwiecień 2024 08:12