Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Pogotowie polowe TAP: Czym zwalczać chowacze i kiedy skracać rzepak?

Nareszcie ociepliło się, wegetacja ruszyła, na korzeniach rzepaku widać nowe przyrosty korzeni przybyszowych, a pęd zaczyna się wydłużać. Uaktywniły się szkodniki, pojawiły się chowacze łodygowe oraz słodyszek. Pora na zabieg insektycydem, ale czy to już czas na regulację?

dr Maria Walerowska1 kwietnia 2021, 19:46
Wprawdzie teraz mamy ocieplenie i to znaczne, ale już niebawem zapowiadane są nocne przymrozki. Jedno jest pewne – w żółtych naczyniach odławia się po kilkadziesiąt chrząszczy chowacza czterozębnego oraz brukwiaczka, ale pojawił się także słodyszek rzepakowy. Próg ekonomicznej szkodliwości, który wynosi dla chowacza czterozębnego 25 chrząszczy, a dla brukwiaczka 10 chrząszczy odłowionych w ciągu 3 dni w żółtych naczyniach, został w wielu regionach przekroczony. Oznacza to, że konieczny będzie zabieg insektycydowy. Chodzi o to, aby nie dopuścić do złożenia jaj przez samice chrząszczy. Niestety, ostatnio zniknęło sporo s.cz. z grupy insektycydów, jak choćby w zeszłym roku chloropiryfos, a zagrożone są niektóre pyretroidy. Pojawiają się zatem pytania: jakie s.cz. nam pozostały? W jakich temperaturach można je stosować i czy zapowiadane przymrozki nie uniemożliwią zabiegu? Czy to już pora na skracanie rzepaku – jak dobrze wyznaczyć termin tego zabiegu?

Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w tym odcinku Pogotowia Polowego.


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)