StoryEditor

Sucha zgnilizna, pchełki, mszyce... Problemy z ochroną rzepaku na jesieni 2022

Mimo że większość plantacji rzepaku jest obsiana materiałem siewnym zaprawionym przeciwko szkodnikom, widzimy dużo uszkodzeń przez pchełki. Sucha zgnilizna też nie odpuszcza.
02.11.2022., 08:11h

Warunki do siewu i kiełkowania rzepaku w większości regionów Polski były sprzyjające, poza suchym woj. lubuskim. Na północy Opolszczyzny i w Wielkopolsce spadł nawalny deszcz i utworzył skorupę. Rzepak wchodzi w drugą połowę jesieni w dobrej kondycji, ale pozostaje pewna doza niepokoju o jego zdrowie.

Sucha zgnilizna atakuje kapustne

Mamy w Polsce narzędzie, którego mogą nam pozazdrościć rolnicy z innych krajów. Jest nim System Prognozowania Epidemii Chorób (SPEC). Od 2004 r. z inicjatywy Instytutu Genetyki Roślin PAN i ówczesnej firmy DuPont (obecnie przejęła patronat firma Corteva) przygotowywane są raporty, dotyczące uwalniania zarodników sprawców suchej zgnilizny kapustnych (rys. 1. i rys. 2.). Są one sporządzane dla 9 regionów Polski (rys. 3.) i dostępne za darmo dla każdego rolnika.


Rys. 3. Mapa regionów

– W tym roku po raz pierwszy odnotowaliśmy dużą liczbę zarodników w rejonie lubelskim. W poprzednich latach był to ułamek zarodnika na 1 m3, a w tym było ich ponad 10. Ponadto okres uwalniania ich tam był rozciągnięty w czasie. Świadczy to o dużym ryzyku wystąpienia choroby na wschodzie Polski – powiedziała dr Joanna Kac...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 22:22