StoryEditor

Uprawa rzepaku - Strip till daje wyższe plony

To, w jaki sposób przygotowujemy pole pod rzepak, zależy m.in. od posiadanych gleb, ilości opadów w sezonie oraz od parku maszynowego. Pewne jest jednak to, że pod rzepak sprawdzi się zarówno orka, jak i uproszczenia. Jak w uprawie rzepaku sprawdza się strip till?
16.06.2024., 08:20h

– Minęło już 10 lat, od kiedy przestawiłem się na uproszczoną uprawę. Pług jednak nadal mam w go - spodarstwie, ale wykorzystuję go tylko w szczególnych przypadkach – mówi Adam Stokowski, gospodarujący na 900 ha trudnych w uprawie gruntów z okolic Elbląga. Gospodarstwo w większości skupione jest na produkcji roślinnej, a wysokie plony pszenicy czy rzepaku, na poziomie odpowiednio 9 i 4,8 t zawdzięcza żyznej roli od I do IV klasy.

image
FOTO: Beba

Wizytówka

pow. gosp.: 1000 ha

gleby kl. I-IV

prod. roślinna: rzepak (4,8 t/ha), pszenica (9 t/ha), buraki, kukurydza, groszek, bobik, kukurydxa na kiszonkę, na ziarno oraz na kolby.

prod. zwierzęca: 100 krów mlecznych HF, średnia wydajność 8-9 tys. l/rok

– Solnica jest na Żuławach. Mam tu 550 ha gliniastych, bardzo trudnych w uprawie zwłaszcza po deszczu pól. W drugim gospodarstwie pod Pasłękiem, położonym około 50 km na wschód od Solnicy, uprawiam jeszcze 350 ha bardzo zróżnicowanych, mozaikowatych pól – wymienia rolnik. W gospodarstwach uprawia rzepak, pszenicę, kukurydzę, buraki, ...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 05:50