StoryEditor

Z borem lepsza zimotrwałość

Wkrótce nastąpi spoczynek zimowy ozimin. W przypadku rzepaku zimotrwałość roślin podnosi bor podawany jesienią dolistnie.
20.09.2019., 12:09h
Jesienią bor można podawać w rzepaku do fazy 8 liści. Teoretycznie jest to możliwe nawet w późniejszych fazach, ale może okazać się nieskuteczne. Bor bowiem jak każdy składnik musi zostać przez rośliny przyswojony, aby spełnić swoje funkcje. A są to przede wszystkim wpływ na sprawny podział komórek w merystemach wierzchołkowych pędów i korzeni oraz wzmacnianie mechaniczne pędów.
Jeśli chodzi o podział komórek to przed spoczynkiem zimowym rośliny przy odpowiednim zaopatrzeniu w bor są w stanie wytworzyć mocny i głęboko sięgający korzeń. To gwarantuje oprócz dobrego przezimowania także lepsze szanse roślin na przetrwanie okresowych niedoborów wody na wiosnę. Mechaniczne wzmacnianie tkanek – tutaj bor wpływa na lepsze połączenie ze sobą komórek tworzących dane tkanki, z których z kolei składają się poszczególne organy. To w sposób pośredni poprawia zimotrwałość, bo niska temperatura niejako nie jest w stanie przedrzeć się przez tkanki znajdujące się w dobrej kondycji.

Ile boru?

Standardowo wystarczy 250–300 g/ha boru jesienią. Wiadomo, że rzepak do fazy 4–6 liści pobierze około 150 g/ha B. Jeśli Bor został podany już jednorazowo w wyższej dawce to do końca wegetacji jesiennej roślinom powinno go wystarczyć. Jeśli jednak nie podano go w ogóle lub w niewielkiej dawce to warto go jeszcze uzupełnić przed nadejściem temperatury bliskiej zeru stopni, która znacząco spowolni przyswajanie składnika przez rośliny.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 03:16