StoryEditor

Żniwa rzepaku 2023 – Kto już zebrał, kto jeszcze czeka? Co o cenie rzepaku w skupie mówią rolnicy? [FILM]

Z około tygodniowym opóźnieniem rozpoczęły się żniwa rzepaku na Opolszczyźnie. Jedni rolnicy już zebrali ziarno, inni jeszcze czekają, bo łodygi są zielone. Wysokość plonów jest zróżnicowana, ale raczej dość dobra. Problem jednak jest z ceną, która rok temu wynosiła około 3 tys. zł, a w tym około dwóch tysięcy. Wielu rolników ma kontrakty i na bieżąco wywożą ziarno.
26.07.2023., 09:07h

— Rozpoczęliśmy dzisiaj zbiór rzepaku, jesteśmy opóźnieni około tygodnia w porównaniu do ubiegłych lat, ale tak naprawdę to ten rzepak mógłby nawet i kilka dni postać. Przebieg pogody spowodował to, że jesteśmy niestety trochę opóźnieni. To, co dzisiaj zaczęliśmy kosić to odmiana populacyjna, na bardzo lekkiej glebie. Plon jest rewelacyjny, naprawdę na glebie klasy 4B, jeżeli 4 jest z przodu, to nie ma czego bardziej żałować tylko ceny z ubiegłych lat. W ubiegłym roku była cena 3000 złotych, dzisiaj ledwo 2000 złotych. Ten plon niestety nie pokryje tej różnicy w cenie. Są podpisane dwa kontrakty, ale tylko na 50% tego, co ja zbiorę i systematycznie oddajemy do Brzegu. Aktualnie czyścimy ten rzepak, przepuszczamy go przez wialnie i w ten sposób dopiero go sprzedajemy — mówi Bernard Mark, rolnik z Ligoty Krapkowickiej.


Zobacz także: Sytuacja w punktach skupu przed żniwami. Jakie ceny za jęczmień, rzepak, pszenicę i inne zboża?

Mokra i zimna wiosna, a plon rzepaku 

— Skończyliśmy kosić jęczmień zimowy, teraz zaczęliśmy kosić rzepak ozimy. Plony wyglądają średnio, jęczmień zimowy nawet nie taki najgorszy, bo na słabsze...

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 01:59